Czy w gminie Gołcza staną wiatraki produkujące energię elektryczną? Rada Gminy zdecydowała przeprowadzić w tej sprawie referendum, bo zdania mieszkańców są podzielone. Za inwestycją przemawia ekonomia. Budżet samorządu może na wiatrakach zarabiać rocznie 2 mln zł.

Gołcza - niewielka, rolnicza gmina na północnym zachodzie Małopolski. Na wzniesieniach pomiędzy kilkoma wsiami mają stanąć 24 turbiny wiatrowe. Chce je zbudować prywatny inwestor. To szansa dla nas - zapewnia wójt.

Pieniadze są ważne, ale nie najważniejsze, przekonują przeciwnicy inwestycji.

Mieszkańcy, którzy boją się, że wiatraki staną tuż pod ich oknami, założyli stowarzyszenie.

Tymczasem wcale nie wiadomo, gdzie wiatraki staną, bo gmina dopiero przygotowuje studium zagospodarowania przestrzennego. Na planach nie zaznaczono więc jeszcze wiatraków, ale mieszkańcy już się obawiają, że będą za blisko ich domów.

Wiatraki to niewątpliwie inwestycja ekologiczna, ale także hałaśliwa, zwraca uwagę ekspert. Niestety nie ma ustawy, która regulowałaby ich odległość od domów. Obawy mieszkańców wydają sie więc słuszne, ale i zwolenników wiatraków nie brakuje.

Władze gminy przygotowują referendum z pytaniem: czy jesteś za budową farmy wiatrowej. Ale, żeby było ważne, to w głosowaniu 21 kwietnia musi wziąć udział co najmniej 30% uprawnionych.("Kronika" TVP Kraków) oprac. D.M.