Redyk karpacki, w którym idzie 300 owiec, w piątek po południu dotrze do Zakopanego. Obecnie przebywa w Łapszach Wyżnych na Spiszu - poinformował w środę PAP koordynator tatrzańskiego odcinka redyku Adam Kitkowski.

Zwierzęta prowadzi czterech zawodowych i doświadczonych pasterzy - z Polski, Ukrainy i Rumunii. Na poszczególnych etapach szlaku wspomagają ich miejscowi juhasi.

- Mimo ogromnego upału owce mają się bardzo dobrze. Wędrują od godziny 6 rano do 12. Potem pasą się w cieniu. Jeśli trzeba iść dalej, to wyruszamy o godz. 17 i idziemy aż do zmierzchu - powiedział PAP Kitkowski.

Na Podhale redyk dotarł we wtorek. Zatrzymał się wówczas w Ochotnicy Górnej. Całą środę będzie przebywał na Spiszu. W czwartek ponownie znajdzie się na obszarze Podhala - o godz. 6 rano z Łapszy Wyżnych wyruszy przez Rzepiska, Jurgów, Brzegi, by wieczorem dotrzeć na Polanę Szymkówka koło Bukowiny Tatrzańskiej. W tym też miejscu odbędzie się juhaska watra i grupa spędzi noc. W piątek redyk skieruje się w stronę Zakopanego przez Zgorzelisko, Małe Ciche - Tarasówkę, Lichajówki, Stary Bór, Murzasichle, Budzowy Wierch, Hrube Niżne, Olczę - Huty, Bachledzki Wierch i Antałówkę - tutaj organizatorzy, koordynatorzy i pasterze spotkają się z dziennikarzami i fotoreporterami.

Na Krupówki i Górną Równię Krupową orszak pójdzie w towarzystwie muzykantów: Józefa Gąsienicy - Brzega, Andrzeja Obrochta - Bartusia i Tomasza Lassaka. Na miejscu odbędzie się spotkanie "Pasterskie posiady na polanie", którego program wypełnią muzyka i poezja pasterska. Artystami wieczoru będą Jan Karpiel - Bułecka, Krzysztof Trebunia- Tutka, zespół "Zornica" oraz członkowie rodzin Lassaków i Polaków.

W sobotę redyk powędruje do Chochołowa. Dzień później do Lipnicy Małej i Jabłonki. Od poniedziałku do 29 sierpnia przebywać będzie w okolicach Żywca i Cieszyna. Do Czech dotrze pod koniec sierpnia, zakończy się w połowie września w Ostrawie.

Redyk karpacki rozpoczął się w maju w Rumunii. Został podzielony na dwa etapy: rumuńsko - ukraiński oraz polsko - czeski. W każdym etapie pasterze prowadzili 300 owiec. Do Polski grupa wkroczyła w lipcu.

Pomysłodawcą redyku jest baca Piotr Kohut z Beskidu Śląskiego, a głównym organizatorem Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne. W zamyśle organizatorów redyk ma być międzynarodowym spotkaniem osób żyjących i tworzących w Karpatach; ma się przyczynić do integracja mieszkańców Karpat, promować ich bogactwo kulturowe i przyrodę Karpat.

(PAP) oprac. D.M.