Najbardziej utytułowany szybownik świata, Polak Sebastian Kawa zamierza na przełomie listopada i grudnia jako pierwszy na świecie przelecieć szybowcem ponad szczytami Himalajów, w tym ponad najwyższą górą świata Mount Everestem.

Sebastian Kawa ma pełne predyspozycje, aby być pierwszym człowiekiem na świecie, który w statku powietrznym pozbawionym napędu, będzie swobodnie niczym ptak szybować nad wierzchołkami Himalajów. Sebastian Kawa od ośmiu lat zdobywa w szybownictwie praktycznie tylko jeden tytuł, tytuł mistrza. Jest nie tylko wielokrotnym mistrzem Polski, Europy, ale i świata.

Dlatego przykrą sprawą jest fakt, że mistrz szybownictwa, którego osiągnięcia mogłyby być polską dumą i chlubą stoi w prawie całkowitym cieniu dyscyplin i sportowców, których wyniki są... mówiąc delikatnie dalekie od ich własnych aspiracji i zamierzeń. Teraz pojawia się szansa, by to zmienić.

Aby wyczyn, który może przejść do historii i będzie obserwowany dzięki współczesnej technologii na ekranach telewizorów, komputerów i smartfonów na całym świecie, doszedł do skutku musi mieć odpowiednie wsparcie, dlatego do finansowej strony projektu włączyła się światowa społeczność cyfrowej waluty Bitcoin. Wpłaty przekazują zwykli użytkownicy systemu bitcoin, ale także pierwsze fundacje i firmy.

Współpraca szybowników i społeczności bitcoina opiera się nie tylko na finansowych podstawach. Jak pisze organizator projektu na swej stronie:

"Trzeba się różnić od innych, mieć w sobie odrobinę buntownika, wierzyć, że niewydeptne ścieżki są tymi właściwymi by odnosić sukcesy w szybownictwie."