Na wyregulowanie rzeki  potrzeba 2 mln zł Na wyregulowanie rzeki potrzeba 2 mln zł Zerwana droga od maja czeka na remont, ale pieniędzy jak na razie wystarczyło na taśmę i pachołki. Kierowcy z Woli Radziszowskiej i sąsiednich Podolan przejeżdżają tędy z duszą z na ramieniu. Proszą, dzwonią i błagają o pomoc.

Spustoszenie sieje Cedron - rzeka, która w tym roku już pięć razy zalała mieszkańców Woli Radziszowskiej. Ci skarżą się, że od dawna apelują o uregulowanie jej koryta. Bezskutecznie.

Sytuacja dodatkowo pogorszyła się po tegorocznych powodziach. Swobodny nurt blokują konary powalonych drzew, śmieci, krzewy. Wystarczy większy deszcz i poziom wody podnosi się błyskawicznie, odcinając Wolę Radziszowską od świata.

Mieszkańcy żyją w ciągłej niepewności Mieszkańcy żyją w ciągłej niepewności Strażakom brakuje sprzętu, choć z chęcią zajęliby się korytem Cedronu. Ich zdaniem konieczna jest wycinka wszystkich przybrzeżnych drzew. Po powodzi życie Woli Radziszowskiej zamarło. Nie działa klub sportowy, a lokalni właściciele sklepików nie mogą doliczyć się strat.

Na całkowite wyregulowanie rzeki potrzeba dwóch milionów złotych, czyli tyle ile na walkę ze skutkami powodzi dostała cała gmina Skawina. Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wie, że Cedronem trzeba się ziajać. Sytuacja ma się poprawić w przyszłym roku. Oczywiście, jak będą pieniądze.

(Kronika)

mmas