Muzeum PRL-u w Krakowie poszukuje eksponatów na zaplanowaną w czerwcu wystawę "Paczka z Ameryki". Kto ma jeszcze w domu przedmioty wysyłane po wojnie z różnych krajów do Polski, może je udostępnić organizatorom ekspozycji.

Tuż po wojnie w ramach pomocy UNRRA (Administracji Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy) do Polski dostarczano różne towary m.in. żywność, leki, ale też ciągniki, maszyny budowlane, ciężarówki oraz 5-kilogramowe paczki żywnościowe z zapasów wojskowych.

Kolejna fala pomocy płynęła do Polski z różnych krajów w latach 80. Z Zachodu przysyłane były artykuły pierwszej potrzeby: mleko w proszku dla niemowląt, cukier, masło, herbata, leki, proszek do prania, papierosy. Pomoc organizowały instytucje, miasta, gminy, organizacje kościelne, stowarzyszenia, związki zawodowe i osoby prywatne. Przesyłek z Niemiec było tak wiele, że Bundestag 8 lutego 1982 r. zwolnił z opłaty pocztowej wszystkie paczki z pomocą dla Polski. Dary były przywożone także w konwojach z pomocą humanitarną.

"Nasza wystawa będzie również opowieścią o towarach, które w PRL były niedostępne, symbolizowały inny styl życia, czy po prostu były lepszej jakości niż te dostępne w kraju" - mówiła kurator wystawy Karolina Żłobecka. "Mamy problem – co nie jest niczym dziwnym - z towarami i opakowaniami po rzeczach, które były w latach 80. zużywane na bieżąco, takimi jak kawa, herbata, odżywki dla dzieci, kosmetyki. Ale liczymy, że np. opakowania po nich, puszki mają w swoich zbiorach kolekcjonerzy i mogliby je nam wypożyczyć" – powiedziała kurator.

Dodała, że temat paczki nierozerwalnie wiąże się z pocztą. "Poszukujemy obiektów, które mogłyby uzupełnić opowieść takich jak: torby na listy, skrzynki pocztowe, stemple, mundur listonosza, koperty z zagranicy, pudełka po przesyłkach" – mówiła Żłobecka.

Na wystawie pokazane zostaną m.in.: worki, puszki, a nawet łóżko z zasobów UNRRA, odzież, która była przysłana do Polski w latach 50., 60., 70. oraz zabawki, artykuły gospodarstwa domowego i zagraniczne płyty.

Osoby, które chcą przekazać na wystawę przedmioty proszone są o kontakt mailowy z Muzeum PRL-u (historia@mprl.pl).