W Krakowie powstał raport o miejskich bibliotekach. Czytelnicy są bardzo zadowoleni z gęstej sieci bibliotecznych filii i kompetencji bibliotekarzy, ale chcieliby częstszych zakupów książkowych nowości.

W lipcu zeszłego roku krakowscy radni zdecydowali o połączeniu w jedną samorządową instytucję kultury – Bibliotekę Kraków - czterech dotychczasowych Bibliotek Publicznych wraz z ich filiami: Krowoderskiej, Nowohuckiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej. Nowa instytucja rozpoczęła działalność 1 stycznia i tworzy ją sieć 57 bibliotek miejskich. Najmniejsza z nich ma 28 m kw., największa 560 m kw. powierzchni przeznaczonej dla użytkowników.

Z raportu wynika, że krakowianie cenią sobie kontakt z ulubionymi bibliotekarzami, którzy potrafią pomóc w wyborze lektury i nie chcą zautomatyzowania większości usług bibliotecznych lub przeniesieniu ich do internetu. Badani mocno akcentowali też konieczność zwiększenia nakładów na zakup nowości wydawniczych, w tym także e-booków i audiobooków, tak by nie trzeba było na ich wypożyczenie czekać tygodniami.

Badani zostali podzielenie na: użytkowników bibliotek i nie-użytkowników bibliotek. "Ci, którzy obecnie odwiedzają krakowskie biblioteki to przede wszystkim czytelnicy książek. W grupie nie-użytkowników są osoby, które poszukują zupełnie innych usług, które mogłyby oferować biblioteki np. miejsce do spotkań czy zbiory inne niż książki" – mówił Piotr Knaś, członek zespołu badawczego.

Autorzy raportu sugerują, że poszczególne biblioteki powinny się wyspecjalizować w zakresie posiadanych zbiorów np. poświęconych dziedzictwu kulturowemu miasta, literaturze SF, grom wideo, albumom - to mogłoby przyciągnąć nowe grupy użytkowników, którzy nie widzą obecnie dla siebie miejsca w "przeciętnej" bibliotece.

Czytelnicy chcą, by z jednej strony biblioteki dawały poczucie prywatności, możliwość skupienia się i samodzielnej pracy; ale też, by były one miejscem spotkań i dyskusji, przyjaznym dla rodzin z dziećmi, grup młodzieży, pasjonatów kultury i oddolnych inicjatyw.

Autorzy raportu postulują stworzenie w Krakowie trójstopniowej sieci bibliotek: biblioteki głównej, bibliotek dzielnicowych położonych w miejscach doskonale skomunikowanych oraz tzw. bibliotek pierwszego kontaktu - mniejszych lokali pełniących przede wszystkim funkcję wypożyczalni.