"Uwaga wścieklizna. Obszar zagrożony" - tabliczki z tym napisem stały się częścią pejzażu powiatu gorlickiego. Zaczęło się przed kilkoma dniami - od gestu litości dla psa. Szybko zaczęły się pojawiać kolejne przypadki, także w powiecie nowosądeckim. W ciągu kilku dni wykryto około 40 przypadków wścieklizny. Ofiarą padają psy, koty i bydło, ale największe zagrożenie stanowią lisy. Do tej pory tylko w powiecie gorlickim znaleziono 15 zarażonych osobników.

Szczególnie zagrożone wścieklizną są obszary wokół miejscowości Ropa, Szymbark, Gorlice, Zagórzany oraz Węglówka Krzczonów, Lubień i Kasinka Mała. Na terenach, gdzie można się natknąć na wściekłe lisy, wojewoda wprowadził dodatkowo zakaz poruszania się po lasach.

Jeśli zwierzę się nas nie boi i nie ucieka, to istnieje  prawdopodobieństwo, że jest wściekłe. Wtedy każdy kontakt może być niebezpieczny. Trzeba się jak najszybciej zaszczepić. Zastrzyki nie są już tak bolesne, jak przed laty. Musimy pamiętać, aby szczepionkę wziąć przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów zarażenia. Potem nie ma ratunku.

(Kronika,G.M.)