Pokazy czterech spektakli, nigdy wcześniej nie wystawianych pod Wawelem, planuje w najbliższych tygodniach Teatr Ludowy w Krakowie. „Beczkę prochu” – pierwsze przedstawienie w ramach tzw. „Festiwalu premier” - publiczność zobaczy w czwartek na Scenie Stolarnia.

Kolejne premiery to „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" w reż. Aleksandry Popławskiej - Scena Pod Ratuszem 28 kwietnia; „Kotka na gorącym blaszanym dachu" w reż. Jacka Poniedziałka - 6 maja na Dużej Scenie; „Akt równoległy" w reż. Tadeusza Łomnickiego - Duża Scena 28 maja.

„W krótkim czasie nagromadziło się nam tyle różnych premier, że postanowiliśmy to jakoś ukonstytuować i nazwać ten czas +festiwalem+ licząc, że dzięki takiemu określeniu przyciągniemy jeszcze więcej widzów" - powiedziała dziennikarzom w środę dyrektor Teatru Ludowego i reżyserka Małgorzata Bogajewska.

Jak dodała, przedstawiania „festiwalu premier" nie były wcześniej pokazywane w Krakowie. „Aż dziwne, że jeszcze u nas nie było tak dobrych tekstów jak + Kotka na gorącym blaszanym dachu+, +Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku+ czy +Akt równoległy+" - mówiła reżyserka.

Zapowiadane przez Teatr Ludowy tytuły będą na afiszu tak długo, jak to możliwe. Najkrócej - prawdopodobnie do końca tego roku - grana ma być „Beczka prochu" (ze względu na to, że znaczna część obsady to studenci, którzy mają inne zajęcia niż zawodowi aktorzy i w przyszłości będą współpracować z różnymi instytucjami teatralnymi).

„Beczkę prochu", pierwszą z premier, wyreżyserowała Małgorzata Bogajewska. Jak mówiła, tekst macedońskiego dramaturga Dejana Dukovskiego powstał w momencie rozpadu Jugosławii, „jest pochodem przemocy, który pokazuje jak każda ofiara w którymś momencie przeradza się w kata".

Scenariusz „Beczki prochu" jest przepełniony bałkańskimi nutami - jest w nim dużo namiętności, tańca, śpiewu. „Tekst nie dotyczy tylko Bałkanów. Jest o naszej potrzebie miłości, samotności, o codziennych przemocach" - mówiła Bogajewska.

Spektakl powstał w wyniku współpracy aktorów łódzkiej filmówki z artystami Teatru Ludowego - Barbarą Szałapak i Piotrem Pilitowskim. Zaletą przedstawienia - zwróciła uwagę reżyserka - jest muzyka grana na żywo. Przedstawienie miało już premierę w Łodzi, gdzie - jak zapewniła Bogajewska - spotkało się z ciepłym przyjęciem.

Oprócz głównych premier w programie festiwalu przewidziano także tzw. premiery studenckie ("Beczka prochu" - 19 maja; "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" - 31 maja, "Kotka na gorącym blaszanym dachu" - 10 czerwca), zorganizowane z myślą o publiczności studenckiej. Ceny biletów na spektakle dla żaków będą tańsze niż na główne premiery. Po spektaklach dla społeczności akademickiej odbędą się również spotkania z twórcami poszczególnych przedstawień.