Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ocenił w środę, że poprawa ściągalności podatku VAT może przynieść już w tym roku do budżetu 15-20 mld zł. „Uszczelnienie VAT-u to dla Polski jeden z najważniejszych tematów” - podkreślił.

„Utracony VAT, który już częściowo w tym roku skompensujemy, być może nawet do poziomu 15-20 mld zł, czyli w połowie tę lukę domkniemy być może nawet w tym roku” - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Przypomniał, że luka w ściągalności podatku VAT zwiększyła się z poziomu około 10 mld zł w 2008 r. do około 40 mld zł w 2016 r. „Nie ma z naszej strony na to przyzwolenia i my oczywiście w bardzo zdecydowany sposób walczymy z karuzelami vatowskimi, pustymi fakturami, wymuszaniem różnego rodzaju rozwiązań na fiskusie, które niby wiążą się z eksportem, a tak naprawdę nie ma żadnego eksportu” - tłumaczył wicepremier.

Jak podkreślił, Jest to „fundamentalny i ważny proces i problem dla naszego kraju”, przy rozwiązywaniu którego problemy mogą jednak dotknąć pojedynczych przedsiębiorców.

„Czasami rzeczywiście jakaś +róża zostanie skrzywdzona, jak te lasy płoną, ale ja nie chcę, aby te lasy płonęły+ (…). Dla mnie jest to absolutnie fundamentalny priorytet, ale nie lekceważymy też problemów pojedynczych przedsiębiorców” - podkreślił Morawiecki.

Morawiecki: Niskie bezrobocie to efekt dobrego działania rządu

Rekordowo niski poziom bezrobocia w Polsce jest efektem bardzo dobrego działania po stronie gospodarczej naszego rządu – ocenił w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc.

„Plan odpowiedzialnego rozwoju zaczyna działać w praktyce” - zaznaczył Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej w Krakowie.

Według niego przedstawiciele rządu są szczególnie dumni z niskiego bezrobocia, bo model gospodarczy gabinetu Beaty Szydło „to nie jest model neoliberalny – rozczepienie społeczeństwa od gospodarki, tylko to jest poszukiwanie równowagi pomiędzy celami społecznymi, celami solidarnościowymi i celami gospodarczymi”.

„To się udaje realizować w praktyce i z tego jestem szczególnie szczęśliwy” - podkreślił wicepremier.

Jak dodał, nowe miejsca pracy powstają zarówno w przemyśle, jak i sektorze finansowym. Podkreślił, że obecnie odnotowuje się najmniej wyjazdów Polaków za pracą z kraju w ciągu ostatnich 15 lat. „Właściwie po raz pierwszy pojawiają się też istotne powroty” - ocenił.