Ponad 500 mln zł wyniosła wartość inwestycji zrealizowanych w zeszłym roku w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland, które w środę uroczyście przekazano do użytkowania. „Zależy nam na takiej modernizacji polskiej gospodarki” - ocenił Mateusz Morawiecki. Wicepremier, minister rozwoju i finansów, który uczestniczył w uroczystości podkreślił, że hutnictwo jest gałęzią przemysłu, ważną dla całych sektorów i obszarów gospodarki Polski.

„Huty i cały przemysł stalowy to jedna z głównych części modernizacji przemysłu w wielu państwach świata. Ma ono ogromny wpływ na branże AGD, motoryzację, budownictwo, właściwie nie ma w gospodarce narodowej takiego sektora, który byłby niezależny od stali” - podkreślił.

Morawiecki ocenił, że inwestycje ArcelorMittal w krakowskiej hucie to jedne z największych przedsięwzięć w całej Małopolsce, zrealizowane przy wsparciu rządu. Zwrócił uwagę na dobrą współpracę inwestora z sektorem nauki i administracji publicznej.

„Polska stal jest i będzie kluczową częścią rozwoju polskiej gospodarki w następnych dekadach” - zadeklarował wicepremier.

Inwestycje zrealizowane w zeszłym roku w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland przekroczyły 500 mln zł, a zmodernizowane dzięki inwestycjom instalacje niedawno osiągnęły pełną zdolność operacyjną. Pakiet inwestycyjny obejmował remont wielkiego pieca nr 5, modernizację konwertora tlenowego, zwiększenie zdolności produkcyjnych walcowni gorącej o 900 tys. ton rocznie oraz budowę nowej linii ocynkowania o zdolnościach produkcyjnych prawie 400 tys. ton rocznie.

Jak poinformował prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar, zeszły rok był szczególnie ważny dla krakowskiej huty ze względu na skalę projektów inwestycyjnych, których łączna wartość przekroczyła 500 mln zł. Oznacza to, że przeszło połowa środków inwestowanych przez koncern w zeszłym roku w Polsce, trafiła do huty w Krakowie.