Największe przeboje muzyki filmowej, w tym muzykę do "Władcy Pierścieni" Howarda Shore’a, "Gwiezdnych wojen" Johna Williamsa oraz "Marzyciela" Jana A.P. Kaczmarka będzie można usłyszeć podczas rozpoczynającego się w środę w Krakowie 10. Festiwalu Muzyki Filmowej.

Jak poinformowali organizatorzy podczas poprzedzającej festiwal konferencji prasowej, na tegorocznej edycji festiwalu pojawi się trzech zdobywców Oscara, odbędzie się ponad 70 premier (w tym 60 światowych), a do Krakowa przyjedzie przeszło 600 gości ze świata muzyki i filmu. Podczas festiwalu odbędzie się 18 koncertów, blisko 30 paneli, warsztatów i spotkań oraz 19 sesji nagraniowych.

W trakcie festiwalu wręczona zostanie po raz trzeci Nagroda im. Wojciecha Kilara, ustanowiona przez prezydentów Krakowa i Katowic, przyznawana wyjątkowym i oryginalnym kompozytorom muzyki filmowej za całokształt twórczości. Podczas sobotniej gali jubileuszowej "All is Film Music" w Tauron Arenie Kraków odbierze ją Howard Shore.

Z okazji jubileuszu Festiwalu Muzyki Filmowej na piątkowy wieczór zaplanowano urodzinowe taneczne party na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed dawnym budynkiem dworca Kraków Główny. W rolę DJ'a wcieli się Giorgio Moroder, zdobywca Oscarów m.in. za ścieżkę dźwiękową do filmu "Midnight Express". Artysta zdobył też cztery Złote Globy i cztery nagrody Grammy.