Twórcy skupieni wokół zawiązanej niedawno Krakowskiej Fabryki Dokumentu stawiają na nowe, oryginalne produkcje filmowe związane także z Małopolską. Na ogłoszony przez Filmotekę Małopolską konkurs przygotowują swoje autorskie, filmowe propozycje. W ramach projektu na antenie TVP3 Kraków w każdy wtorek w godz. 19.05 – 19.55 emitowany jest nowy program "Wolę dokument".

W programie poprzedzonym materiałem wprowadzającym w treść filmu i komentującym jego walory prezentowane są ambitne filmy dokumentalne zrealizowane przez twórców z Polski i spoza jej granic.

Film dokumentalny zdobywa coraz szerszą grupę odbiorców, wchodzi nawet do kinowego repertuaru i zdobywa liczącą setki tysięcy widzów widownie. Dlatego podążając za tym prądem, autorzy projektu chcą prezentować filmy, które opowiadają ciekawą historię sprzed wielu lata, ale także taką, z którą widz mógł zetknąć się osobiście, która dotyczy otaczającej go rzeczywistości. Emocje, ciekawi ludzie i niezwykłe miejsca, pasja i aktywność, która zmienia ludzi i historię, to wątki, których tropem kroczą twórcy związani z projektem, prezentując filmy w programie "Wolę dokument".

Redakcja: Mirosław Krzyszkowski, Beata Rzemieniuk.
Kierownik projektu: Miłosz Horodyski

Dotychczasowe emisje:

Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego (Stowarzyszenie Auschwitz Memento) – emisja 9 maja 2017

Buntownicy (Wojciecha Szumowskiego o SKS) – emisja 16 maja

Najbliższe emisje:

Święta z sąsiedztwa. Joanna Beretta Molla (Mirosława Krzyszkowskiego) – emisja 23 maja 2017

Niezłomni. Pod drutami Auschwitz (Stowarzyszenie Auschwitz Memento) – emisja 30 maja 2017