Nowoczesny angiograf, który pozwala na diagnozowanie wrodzonych wad serca u dzieci i wykonywanie zabiegów kardiologicznych, otrzymała Pracownia Hemodynamiczna Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. "Bez tego aparatu trudno sobie wyobrazić leczenie dzieci z wadami serca" - powiedział dyrektor szpitala dr Maciej Kowalczyk w czwartek podczas konferencji prasowej.

Poprzedni angiograf zepsuł się w 2016 r. po 13 latach eksploatacji i jego naprawa była nieopłacalna. Zabiegi cewnikowania serca przez wiele miesięcy były wykonywane na sali hybrydowej, przeznaczonej do skomplikowanych operacji kardiochirurgicznych, neurochirurgicznych i ortopedycznych.

Angiograf służy do wizualizacji serca i naczyń krwionośnych przy użyciu promieni rentgenowskich oraz do wykonywania zabiegów m.in. cewnikowania serca.

"Ten aparat jest prosty w obsłudze, otrzymujemy dzięki niemu doskonałej jakości obrazy przy bardzo małej dawce promieniowania rentgenowskiego, co jest ważne przy częstej powtarzalności badań u niektórych dzieci. Mamy też opcję 3D, czyli obrazowania w trzech płaszczyznach, które w najbliższym czasie po szkoleniach zamierzamy uruchomić" – mówiła kierownik Pracowni Hemodynamicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego dr Wanda Król-Jawień.

Aparat wart jest 1,7 mln złotych. Jego zakup był możliwy dzięki programowi POLKARD Ministerstwa Zdrowia (1,37 mln zł) oraz środkom własnym szpitala. Prace modernizacyjno-instalacyjne o wartości 158 tys. zł sfinansowała Fundacja USD "O Zdrowie Dziecka". Swój wkład mieli też rodzice dzieci z wadami serca, którzy podczas trzeciej edycji akcji "Wielki Rock dla Małych Serc" zebrali 43 tys. zł.