Projekt polega na działaniach edukacyjno-animacyjnych z zakresu dziejów lokalnych.

Projekt polega na działaniach edukacyjno-animacyjnych z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Projekt zakończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej (planowany nakład to min. 3 000 szt. o objętości ok. 200 str.) i elektronicznej.

Do współtworzenia projektu zaproszono lokalnych liderów, inicjatywy nieformalne, historyków, artystów, pasjonatów, miejskich aktywistów i przedstawicieli organizacji pozarządowych - w sumie niemal 30 osób. Każda z nich poprowadzi wydarzenie (spacer, prezentację, spotkanie) i przygotuje jedną z części przewodnika. Wydanie publikacji planowane jest na przełom listopada i grudnia 2017 r. Wydawnictwo będzie mieć atrakcyjną wizualnie, artystyczną i nowoczesną formę. Zawierać będzie autorskie alternatywne opracowania dotyczące Nowej Huty: nieoczywiste historie, spacery (neony, rzeźby plenerowe, architektura, kulturowe miejscówki z przeszłości, ślady dawnych wsi, murale i graffiti, wątki literackie, zieleń, ślady trzech wojen, dla rodzin z dziećmi) oraz polecenia ciekawych miejsc w dzielnicy.

Pierwsze wydarzenie w ramach projektu odbędzie się 25 czerwca 2017 r. Będzie to spacer "Nowa Huta mniej znana: kapliczki i stare wiejskie chałupy", który poprowadzi Antoni Łapajerski - autor strony internetowej "Nowa Huta mniej znana". Projekt zakończy się w grudniu 2017 r.