W Zamku Królewskim na Wawelu można oglądać wystawę 108 dzieł sztuki, które w ostatnich dwóch latach wzbogaciły wawelskie zbiory. Są wśród nich m.in. złoty krzyż pektoralny z X-XI wieku, kolekcja tłoków pieczętnych rodów Sapiehów oraz Jabłonowskich i list autorstwa Zygmunta Augusta.

Nowe obiekty zostały zakupione od osób prywatnych, na aukcjach w kraju i za granicą bądź przekazane jako dary i depozyty.

"Na wystawie pokazujemy ponad 100 bardzo różnorodnych przedmiotów, ale każdy z nich trafia w określone miejsce w naszych kolekcjach. Nic nie jest przypadkowe" - mówił w poniedziałek dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski.

Jak podkreślił, na uwagę zasługuje: zestaw sreber wytworzonych w różnych ośrodkach od XV do XVIII wieku oraz kolekcja prawie 20 tłoków pieczętnych rodów Sapiehów i Jabłonowskich, których przedstawiciele byli politykami i mecenasami sztuki. "Pozyskanie takiej całej kolekcji było wydarzeniem wyjątkowym i stawia Zamek Królewski na Wawelu w gronie liczących się właścicieli tego rodzaju obiektów” – mówił prof. Ostrowski. Warte uwagi są tłoki wieloboczne, tzw. obrotowe, wykonane z kryształu oprawionego w metal. Dzięki temu, że były one ruchome, można było korzystać z dwóch, a czasem trzech pól, na których wyrzeźbione zostały skomplikowane kompozycje heraldyczne.

Najstarszy spośród nabytków jest złoty krzyż pektoralny z X-XI wieku znaleziony w 2007 r. podczas badań archeologicznych średniowiecznej osady w Zagórzycach. Na Wawel przekazał go w depozyt Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach z inicjatywy Instytutu Archeologii UJ. Krzyż dołączy do innych zabytków z czasów wczesnopiastowskich przechowywanych w Skarbcu Koronnym.