Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk uważa, że przeszkody, jakie wystąpiły na początkowym etapie programu Mieszkanie Plus, na obecnym etapie już się nie pojawią. Minister mówił o tym dziennikarzom w poniedziałek w Krakowie.

Podczas sobotniego kongresu PiS i na konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński zwracał uwagę na program Mieszkanie plus, który - jak stwierdził - obok programu Rodzina 500 plus jest jednym z najważniejszych. "Tutaj są zgrzyty. To szło, ale w pewnym momencie się zatrzymało. Tu są błędy, tu są różne sprawy, które można, wydaje mi się, wyjaśnić tymi subiektywnymi przyczynami. To musi być zmienione" – oświadczył.

Pytany o te uwagi Adamczyk powiedział, że "pewne utrudnienia wpływają na proces legislacyjny". Ale, dodał, "na tym etapie, na którym jesteśmy, już te przeszkody się nie pojawiają".

"Na tym etapie te przeszkody już się na pewno nie pojawią. Na najbliższym posiedzeniu rządu mam nadzieję będzie rozpatrywany projekt ustawy, rdzeń tego programu, i będzie, mam nadzieję, skierowany do Sejmu. Tam (odbędzie się) debata, Sejm przyjmie ustawę i przechodzimy do części realizacyjnej w segmencie budowy mieszkań" – zapowiedział minister.

Jak zaznaczył, "poza pilotażem oczywiście, bo dzisiaj pilotaż funkcjonuje i to znakomicie". "Mam tutaj na myśli inicjatywy BGKN-u. W tym zakresie praktycznie w większości samorządów, które zgłosiły akces, zostały podpisane porozumienia, rozpoczęły się już budowy, tak że tutaj należy już oczekiwać efektów" – dodał minister Adamczyk.

Przypomniał, że w Sejmie jest projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który uwalnia potencjał spółdzielni mieszkaniowych w zakresie budowy mieszkań. "Spółdzielcy mówią, że to będzie kilkadziesiąt tysięcy mieszkań wybudowanych w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że i ten proces także w spółdzielniach mieszkaniowych ruszy" – stwierdził Adamczyk.