PSL będzie zbierać podpisy pod petycją do prezydenta o zawetowanie ustaw wprowadzających zmiany w sądownictwie. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w sobotę w Krakowie do liderów ugrupowań opozycyjnych o przyłączenie się do tej inicjatywy.

Jak mówił szef ludowców, sytuacja w parlamencie jest już przesądzona, dlatego jedyną osobą, która może powstrzymać ustawy dotyczące sądownictwa jest prezydent Andrzej Duda. „PiS ma większość i pokazał wielokrotnie w ostatnich glosowaniach, że jest w stanie przegłosować każdą ustawę. Wydaje się, że na etapie parlamentarnym nie ma szans na zablokowanie tych ustaw” - ocenił Kosiniak-Kamysz.

„Wydaje się, ze jedyną osobą, która może powstrzymać w jakiś sposób tą szaleńcza kurację PiS-u na sądach polskich jest prezydent Rzeczpospolitej Polskiej” - zaznaczył szef ludowców.

Dodał, że tylko presja społeczna na prezydenta Dudę ze strony tysięcy obywateli może spowodować, że zawetuje on te ustawy. „Mam wrażenie, że obecnie tą sprawą żyje Warszawa i Twitter, trzeba z tą informacją iść i rozmawiać z rodakami - PSL rozpoczyna takie rozmowy” - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Zwrócił się do wszystkich ugrupowań i ruchów opozycyjnych o wspólne zbieranie podpisów pod petycją do prezydenta Dudy o zawetowanie ustaw o sądownictwie. Jak dodał, PSL podchodzi z „szacunkiem i życzliwością” do wszystkich inicjatyw innych ugrupowań, ale „dziś nie ma się co ścigać na własne pomysły trzeba pokazać, że sprawy państwa są najważniejsze”.