Do końca lipca można zgłaszać kandydatury do Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Zajęcia ruszą we wrześniu i potrwają pięć miesięcy – poinformowali organizatorzy z Krakowskiego Biura Festiwalowego. W trzeciej edycji Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO 12 przyszłych pisarzy zmierzy się z poetyką powieści obyczajowej. W ubiegłym roku warsztaty były poświęcone kryminałowi.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznym kursie będą zajęcia z pisarzami i redaktorami, ekspertami od budowania wizerunku, twórczego myślenia oraz procesu wydawniczego. Podczas pięciu miesięcy przyszli pisarze będą uczyć się m.in. o wątkach psychologicznych w powieściach obyczajowych i ich roli w kreacji bohaterów i fabuł.

W tym roku zajęcia prowadzić będą m.in. Sylwia Chutnik, Mariusz Czubaj, Anna Dziewit-Meller. Nad grupą przez cały okres kursu będzie czuwał Filip Modrzejewski, redaktor w wydawnictwie W.A.B. Do stworzenia wiarygodnych relacji między bohaterami kursantów przygotuje także prof. Bogdan de Barbaro, psychoterapeuta, który poprowadzi spotkanie o rolach rodzinnych i motywach zachowania bohaterów w powieściach.

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy będzie wydanie antologii tekstów uczestników, która następnie trafi do czołowych wydawców w kraju. Jak zapewniają organizatorzy, szansa na wydanie debiutanckiej powieści jest niemała. O tym, że kurs przygotowuje do odważnego wejścia na rynek świadczą m.in. sukcesy wyróżnionego absolwenta pierwszej edycji, Ahsana Ridhy Hassana, Polaka o irackich korzeniach, który wydał już trzy tytuły.

12 uczestników tegorocznej edycji zostanie rekrutowanych na podstawie przesłanych przed rozpoczęciem Kursu krótkich, maksymalnie pięciostronicowych tekstów opisu sceny rodzinnej kolacji.