Tradycja dożynek jest żywa w Nowej Hucie, krakowskiej dzielnicy, którą wielu kojarzy z blokowiskami i fabrykami – mówi PAP Magdalena Smolik z nowohuckiego ośrodka kultury. Święto plonów mieszkańcy sztandarowej dzielnicy PRL będą obchodzić w niedzielę.

„Nie zapominajmy, że Nowa Huta powstała na terenie dawnych podkrakowskich wiosek. To nie tylko bloki i fabryki. Na obrzeżach Nowej Huty są tereny rolne” – powiedziała Magdalena Smolik, kierownik działu imprez Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta, który, wraz z radnymi Dzielnicy XVIII, organizuje niedzielne dożynki.

Świętowanie rozpocznie się mszą św. w kościele św. Wincentego w Pleszowie (jedna ze wschodnich części historycznej Nowej Huty, wchodzi w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta). Następnie ze świątyni wyruszy tradycyjny korowód dożynkowy, w którym znajdą się ubrane w stroje ludowe zespoły dożynkowe, niosące wykonane przez siebie wieńce. Korowód poprowadzi Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego.

Na pleszowskim rynku nastąpi prezentacja wieńców i część artystyczna – swoimi umiejętnościami muzycznymi pochwalą się miejscowe zespoły folklorystyczne. Odbędzie się również konkurs na najpiękniejszy wieniec tradycyjny i współczesny. Na najmłodszych czekają wesołe miasteczko i konkursy.

Nowa Huta została zaprojektowana jako miasto i zbudowana od podstaw dla pracowników powstającego tam kombinatu metalurgicznego. Budowa rozpoczęła się w 1949 r. W 1951 r. została włączona do Krakowa.

Dziś Nowa Huta jest historyczną częścią Krakowa, podzielona na pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta. Powierzchnia historycznego obszaru to ponad 110 km kw., zamieszkana przez ok. 300 tys. osób.