Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach świętuje 15 lat konsekracji, dokonanej przez Jana Pawła II. Każdego roku miejsce to odwiedza ok. 2 mln osób – poinformowała PAP rzeczniczka Sanktuarium Małgorzata Pabis.

Według szacunków przedstawicieli łagiewnickiego ośrodka, od początku istnienia mogło go odwiedzić blisko 30 mln pielgrzymów. „Frekwencja dopisała szczególnie w roku ubiegłym, kiedy to Kraków był gospodarzem Światowych Dni Młodzieży” – powiedziała rzeczniczka i dodała: „Nie ma dnia, aby w Łagiewnikach nie można było zobaczyć obcokrajowców. Nieustannie przybywają tu osoby ze wszystkich kontynentów”.

Kard. Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski, przypomniał w niedzielnej homilii, wygłoszonej w łagiewnickiej bazylice, że Jan Paweł II poświęcił sanktuarium (17 sierpnia 2002) podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski.

Jak wskazał, dzięki Janowi Pawłowi II Boże miłosierdzie może jeszcze bardziej rozbrzmiewać – dzieje się tak za sprawą konsekracji łagiewnickiej świątyni i zawierzeniu w niej świata Bożemu miłosierdziu. „To była ostateczna pieczęć na tym wszystkim, co Papież Bożego miłosierdzia zrobił dla tej wielkiej sprawy” – powiedział Dziwisz przypominając, że wcześniej papież Polak błogosławił i kanonizował siostrę Faustynę, a drugą niedzielę wielkanocną ogłosił świętem Bożego Miłosierdzia.

Kardynał przypomniał słowa Jana Pawła II, wygłoszone 15 lat temu: „Gorąco wierzę, iż ta nowa świątynia pozostanie na zawsze miejscem, w którym ludzie będą stawać przed Bogiem w Duchu i w prawdzie. Będą przychodzić tu z ufnością, jaka towarzyszy każdemu, kto z pokorą otwiera swe serce na działanie miłosiernej miłości Boga — tej miłości, której największy grzech nie zdoła przezwyciężyć. Tu w ogniu Bożej miłości ludzkie serca pałać będą pragnieniem nawrócenia, a każdy, kto szuka nadziei, znajdzie ukojenie”.

„Po 15 latach dziękujemy dziś Bogu, że powyższe słowa papieskie stały się życiem. Stały się rzeczywistością. Ileż dobra dokonało się w tej świątyni w ciągu tych lat (…)” – mówił Dziwisz.

Przypomniał również o ludziach, dzięki którym świątynia stanęła – o budowniczych, projektantach, dobroczyńcach, pielgrzymach, o ks. bp. Janie i o obecnym kustoszu ks. Franciszku, o ich współpracownikach duchownych i świeckich, zwłaszcza o siostrach ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Zaznaczył, że ciężar odpowiedzialności za powstanie tego dzieła przyjął zmarły rok temu kard. Franciszek Macharski.

„Każdy dzień zapisuje historię tego sanktuarium, które wpisało się w duchowy pejzaż Krakowa i Polski. Cieszymy się, że przybywają tu pielgrzymi z całej Polski i całego świata, z tego, że jest tu dziś IV Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Cieszymy się, że nawiedził to miejsce zarówno papież Benedykt XVI w 2006 r., jak i ojciec święty Franciszek podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży” – powiedział były metropolita krakowski.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach to kompleks sakralny, na który składa się nowoczesna bazylika, klasztor sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, Dom Duszpasterski, pasaże handlowe. Na terenie świątyni działają różne grupy modlitewne, np. rodziców po stracie dziecka, małżeństw, poradnia miłosierdzia. Kompleks sanktuaryjny znajduje się przy ul. Siostry Faustyny.

W sąsiedztwie jest, oddzielone polem zieleni, Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Z sanktuarium piesze dojście do niego ułatwia specjalna kładka.