Urodzonemu sto lat temu Stanisławowi Lemowi poświęcony będzie Krakowski Kiermasz Książki, który odbędzie się w sobotę i niedzielę na pl. św. Marii Magdaleny w Krakowie. Ofertę na to wydarzenie przygotowało kilkunastu lokalnych bukinistów i antykwariuszy.

W weekend zainteresowani zapoznają się z tytułami Lema, a w ramach Fantastycznej Lotnej Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie będą mogli bezpłatnie i bezterminowo wypożyczyć książki.

Imprezę uatrakcyjni m.in. widowisko na podstawie "Bajek robotów" i "Opowiadań kosmikomicznych" Italo Calvino w wykonaniu Mateusza Świstaka – twórcy przedsięwzięcia "Baśnie na warsztacie". "Będzie to spotkanie rodzinne, zapraszamy wszystkich w każdym wieku" – zachęcała Nowak.

Uczestnikiem kiermaszu będzie Wojciech Orliński, autor nowo wydanej biografii "Lem. Życie nie z tej ziemi". Orliński poprowadzi także spacer szlakiem autora "Solaris". "Podczas spaceru zobaczymy Kraków, który stał się miejscem azylu dla pisarza, po wyprowadzce z ukochanego Lwowa" – mówiła przedstawicielka KBF.

Setne urodziny Lema, które wypadają dokładnie 12 września, Kraków będzie świętował jeszcze w poniedziałek i wtorek.

W poniedziałek w Pawilonie Wyspiańskiego odbędzie się czytanie "Niezwyciężonego".

Kulminacją obchodów będzie wtorkowy wieczór w kinie Kijów.Centrum, gdzie odbędzie się krakowska premiera filmu "Autor Solaris" z 2016 r. w reż. Borysa Lankosza, połączona z wręczeniem nagrody za mural inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz debatą z udziałem Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza.