Koncertem „Na dwa głosy” Opera Krakowska zainauguruje w niedzielę nowy 64. sezon artystyczny 2017/2018. Wieczór będzie poświęcony pamięci solistów krakowskiej operetki: primadonny Iwony Borowickiej oraz pierwszego amanta Janusza Żełobowskiego. Z kolei pierwsza premiera nowego sezonu w Operze Krakowskiej nastąpi 27 października i będzie to „Norma” Vincenza Belliniego.

Niedzielna inauguracja na scenie Opery jest hołdem złożonym Iwonie Borowickiej i Januszowi Żełobowskiemu.

„Chcemy przypomnieć te dwie wielkie postacie w historii naszego teatru, postacie których już nie ma, ale zajmują najlepsze miejsca w naszych sercach” – zaznaczył dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak.

Jak zapowiedział, soliści, pracujący w Operze i współpracujący z nią, zaśpiewają 10 najpiękniejszych duetów operetkowych Iwony Borowickiej i Janusza Żełobowskiego.

Spektakl „Norma” Belliniego pojawi się na afiszu Opery Krakowskiej po raz drugi. Podczas krakowskiej premiery jako Normę publiczność zobaczy Katarzynę Oleś-Blachę i Karinę Skrzeszewską, które wystąpią także w partii arcykapłanki i córki Orgwista. W pozostałych rolach usłyszymy m.in. znanego włoskiego śpiewaka Paolo Lardizzone oraz Arnolda Rutkowskiego.

Wśród spektakli, jakie jeszcze w tym roku będą na afiszu Opery Krakowskiej, są: „Teresica – una pasión” w reż. niemieckiego dramaturga, scenarzysty i aktora Freda Apkego; reż. Laco Adamika – „Tannhauser” Ryszarda Wagnera, „Cyganeria” Giacoma Pucciniego i „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki; „Hrabina Marica” Kalmana w reż. Pawła Aignera; oraz spektakl baletowy „Emocje” autorstwa choreografów: Katarzyny Aleksander-Kmieć, Violetty Suskiej i Jacka Tyskiego.

Na krakowską scenę powrócą spektakle dla młodszych widzów, takie jak „Muzyka i magia”, „Opera B/O”, „Dziadek do orzechów”, „Kopciuszek”.