W 2018 r. może ruszyć remont budynku przeznaczonego na muzeum poświęcone mieszkańcom ziemi oświęcimskiej, którzy pomagali więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Prace mogą się zakończyć jesienią przyszłego roku.

„Chcemy jeszcze w tym roku ogłosić przetarg, który wyłoni wykonawcę remontu budynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, jest możliwe, że jesienią przyszłego roku budynek będzie wyremontowany” – powiedział starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

Muzeum powstanie w budynku zwanym Lagerhaus, który położony jest w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas wojny wykorzystywany był przez esesmanów jako magazyn. Obecnie stoi pusty.

Starosta powiedział, że dotrzymanie harmonogramu, o którym wspomniał, zależało będzie od resortu kultury. To ono miałoby ponieść główny ciężar finansowania tworzenia placówki. „Wystąpiliśmy do ministerstwa o dotację na wykonanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej. Czekamy na odpowiedź. To ok. 600 tys. zł, z których sfinansowana zostanie dokumentacja, ale także działania promocyjne związane z Muzeum i wydanie publikacji, płace dyrektora i pracownika merytorycznego, wynajem pomieszczenia oraz zakup do niego sprzętu” – wyjaśnił samorządowiec.

Tuż po zgromadzeniu dokumentacji starostwo chce ogłosić przetarg, który wyłoni wykonawcę.

Zdaniem starosty, równolegle z pracami budowlanymi mogą rozpocząć się przygotowanie ekspozycji. „Chcielibyśmy przygotować wystawę objazdową, która mogłaby się stać zaczątkiem muzeum. Ekspozycję przygotuje oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento” – dodał.

Zbigniew Starzec podkreślił, że w tej chwili nie został wyznaczony termin otwarcia muzeum. „Jeśli będzie sygnał, że resort kultury dysponuje pieniędzmi na ten cel, wówczas otwarcie muzeum - przynajmniej częściowo - możliwe jest jeszcze w 2018 r.” – zaznaczył.