Pytania ws. odbioru programu telewizyjnego należy kierować na adres dvbt.malopolska@tvp.pl. Poniżej publikujemy odpowiedzi.

TVP3 Kraków emituje program regionalny dla Małopolski w ramach kanału informacyjno-publicystycznego TVP3. Program TVP3 Kraków obecny jest na multipleksie MUX-3. Emisja programu odbywa się z nadajników: Kraków - Chorągwica (kanał 50, moc 100 kW ERP), Kraków - Chorągwica (kanał 47, moc 35 kW, wersja regionalna, Kielce), Kraków - Krzemionki (kanał 50, moc 2,9 kW ERP), Tarnów - góra św. Marcina (kanał 50, moc 50 kW ERP), Szczawnica - góra Przehyba (kanał 34, moc 22 kW ERP), Gorlice - Maślana Góra (kanał 34, moc 4,5 kW ERP), Rabka - Luboń Wielki (kanał 34, moc 9,8 kW ERP), Zakopane - Gubałówka kanał 34, moc 20 kW ERP), Krynica - Jaworzyna (kanał 34, moc 2 kW ERP), Szczawnica - góra Jarmuta (kanał 34, moc 1 kW ERP), Międzybrodzie - góra Żar (kanał 34, moc 3,5 kW ERP), Katowice - Kosztowy (kanał 34, moc 5 kW ERP) oraz 32 stacji doświetlających.

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej
Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest odbiornik telewizyjny dostosowany do obsługi sygnału wizji w systemie MPEG-4 (H.264/AVC) oraz obsługi sygnału dźwięku monofonicznego, stereofonicznego, dookólnego 5.1. lub dekoder zewnętrzny dla starszych odbiorników. Dla uzyskania niezakłóconego odbioru, zwłaszcza w większej odległości od nadajnika należy stosować anteny zewnętrzne wieloelementowe.

Wybór anteny do odbioru DVB-T
Najlepsze efekty można uzyskać przy zastosowaniu anteny kierunkowej, wieloelementowej o dużym zysku własnym, bez wzmacniacza. Anteny te mają charakterystykę o wąskiej wiązce odbioru, co jest szczególnie ważne w przypadku możliwości odbioru z dwóch źródeł ( sieci jednoczęstotliwościowe SFN). Możliwy jest również, wybór anteny kierunkowej ze wzmacniaczem, która posiada automatyczną regulację wzmocnienia i przy wyłączeniu zasilania systemu antenowego, nie powoduje stłumienia sygnału.

Transmisja internetowa
Innym sposobem odbioru programu regionalnego TVP3 Kraków (jak również programów z innych regionów) jest transmisja internetowa za pomocą aplikacji TVP Stream na urządzeniach z systemami Android, Windows Mobile, iOS, oraz na stronie internetowej http://tvpstream.tvp.pl

Telewizja hybrydowa HbbTV
Telewizja hybrydowa HbbTV, to nowy sposób przekazywania treści multimedialnych do odbiornika telewizyjnego ze specjalnym oprogramowaniem, podłączonego do Internetu. Telewizja Polska wdrożyła Platformę Hybrydową z wieloma aplikacjami telewizyjnymi. Serwis HbbTV dostępny jest na wszystkich kanałach telewizji publicznej w MUX 3 oraz w MUX 1 (program TVP ABC)i w kilku kanałach komercyjnych. Aplikacje telewizji publicznej to m.in. EPG, VOD, RSO, aplikacje informacyjne, reklamowe, pogoda, informacje sportowe, aplikacje uruchamiane okazjonalnie. Na szczególną uwagę zasługuje aplikacja RSO – Regionalny System Ostrzegania, którego zadaniem podstawowym jest przesyłanie informacji o sytuacjach nadzwyczajnych ( np. klęskach żywiołowych, lokalnych zagrożeniach ) i sposobach postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz komunikaty w kategoriach meteorologicznych, hydrologicznych, drogowych. Do odbioru tej platformy konieczny jest odbiornik telewizyjny przystosowany do odbioru HbbTV lub dekoder zewnętrzny STB, również przystosowany do tego systemu. W menu odbiorników należy wyszukać w podstawowych ustawieniach, funkcję załączenia HbbTV i odpowiednio skonfigurować dostęp do Internetu w ustawieniach sieciowych. O poprawnych ustawieniach świadczyć będzie wyświetlana na ekranie telewizora belka z napisem „Platforma hybrydowa" z czerwoną kropką pojawiającą się przy zmianie kanału, lub za pomocą czerwonego przycisku na pilocie odbiornika.

Audiodeskrypcja i napisy dla niesłyszących
Pozycje programowe przystosowane do odbioru przez osoby z niepełnosprawnością słuchu, oznaczone są specjalnym symbolem. W zależności od emitowanego programu, odbiór możliwy po wybraniu strony 777 teletekstu lub po uaktywnieniu odpowiedniego przycisku pilota telewizora lub dekodera zewnętrznego.
Natomiast audiodeskrypcja umożliwia osobom z niepełnosprawnością wzroku korzystania z odbioru niektórych programów, przez ustawienie odpowiedniej ścieżki dźwiękowej za pomocą pilota telewizora lub dekodera zewnętrznego (np. wybór przyciskiem „Audio”).

Odbiór kanałów na Eutelsat HOTBIRD przez dekoder HD 8800. Parametry kanałów TVP.
Kanały FTA (niekodowane): TVP Polonia (satelita Hotbird 13D; nr transportera-133; modulacja –DVBS/QPSK; kompresja – MPEG2; częstotliwość 11 179MHz; polaryzacja pozioma H; przepływność – 27 500; FEC- ¾; ONID- 318; TSID- 13 300; SID- 4 907), TVP Info (satelita Hotbird 13C; nr transpondera- 15; częstotliwość – 11 488 MHz; FEC- 5/6; ONID- 318; TSID- 1500; SID – 5110; pozostałe – j.w). Kanały kodowane (Conax): TVP Kultura (satelita Hotbird 13C; nr transpondera- 15; częstotliwość -11 488 MHz; przepływność- 27 500; FEC- 5/6; polaryzacja – pozioma H; ONID- 318; TSID- 1 500; SID- 51130), TVP Historia (satelita Hotbird 13D; nr transpondera -116; częstotliwość- 10 834 MHz; polaryzacja- pionowaV; przepływność- 27 500; FEC- ¾; ONID- 318; TSID- 1500; SID- 3524. Korzystając z czytnika kart CI i modułów operatorów platform cyfrowych, możliwy jest oczywiście również odbiór polskich stacji komercyjnych.

Poniżej publikujemy odpowiedzi na pytania internautów.

Odpowiedź dla widza zgłaszającego problemy z odbiorem MUX 3 z Chorągwicy
Nadajnik emitujący programy TVP z obiektu Kraków/ Chorągwica, transmituje sygnał na kanale 50, natomiast z kierunku Zakopanego można się spodziewać sygnału na kanale 34. Jeżeli jednak odbiór programów TVP możliwy jest na kanale 50, ale z kierunku Zakopane – to możliwa jest sytuacja, że sygnał na kanale 50 jest za silny i dlatego odwrócenie kierunku anteny powoduje osłabienie sygnału i poprawę odbioru. Często taka sytuacja ma miejsce, przy zastosowaniu anteny siatkowej ze wzmacniaczem. W takiej sytuacji, proponujemy zastosowanie anteny bez wzmacniacza antenowego, natomiast korzystne byłoby zainstalowanie przy antenie również filtru LTE, który eliminowałby szkodliwy wpływ sieci komórkowych pracujących w systemie LTE (nadajnik MUX 3 Kraków/Chorągwica pracuje na znacznie większych częstotliwościach, niż pozostałe MUX-y z programami komercyjnymi).

Odpowiedź dla widza w sprawie kanału 47
Z obiektu RTCN Kraków/Chorągwica, emitowany jest na kanale 50, sygnał MUX 3 z wersją regionalną TVP Kraków. Charakterystyka anten nadawczych na tej częstotliwości jest dookólna. Natomiast z tego obiektu emitowany jest również sygnał MUX 3 na kanale 47, z wersją regionalną TVP Kielce, jako element doświetlający o charakterystyce kierunkowej (północno-wschodni). System ten pracuje dla lepszego pokrycia zasięgiem terenów województwa świętokrzyskiego programem regionalnym TVP Kielce. Ponieważ nadajniki, pracują na różnych częstotliwościach , nie ma to wpływu na jakość odbioru nadajnika na kanale 50. Na jakość odbioru, może mieć duży wpływ jakość systemu antenowego, którego elementy winny zawierać antenę wieloelementową , kierunkową (możliwie bez wzmacniacza) i ewentualnie filtr LTE, eliminujący szkodliwy wpływ sieci komórkowych.

Kraków, ul. Kwartowa 3A
Prawdopodobnie w budynku przy ul. Kwartowej 3A, zainstalowany jest system anteny zbiorczej lub telewizji kablowej i brak programów TVP z MUX 3, spowodowany może być uszkodzeniem w tym systemie. Należy zgłosić problem w administracji budynku lub u operatora telewizji kablowej. W przypadku anteny indywidualnej, zwłaszcza anteny siatkowej ze wzmacniaczem, uszkodzeniu mógł ulec wzmacniacz antenowy.

Kraków, ul. Krzywda 19a
Antena pokojowa, prawdopodobnie odbiera sygnał z nadajnika SLR Krzemionki, który emituje wyłącznie multipleks MUX 3 z programami telewizji publicznej. Natomiast odbiór sygnałów multipleksów MUX 1 i MUX 2 z programami telewizji komercyjnych ( wyjątek TVP ABC ), które emitowane są z nadajników RTCN Kraków/ Chorągwica, utrudniony jest z powodu usytuowania budynku Krzywda 19b. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie anteny na dachu budynku. Wybór anteny w tym przypadku nie jest krytyczny, należy jednak unikać anten siatkowych ze wzmacniaczami, które mogą być źródłem zakłóceń. Może być zastosowana antena typu Yagi z symetryzatorem antenowym, o niezbyt dużym współczynniku wzmocnienia własnego. Jednak prawdopodobnie budynek posiada system anteny zbiorczej i instalacja indywidualnej anteny na dachu jest niemożliwa. W takim przypadku proszę zwrócić się do administratora budynku. Możliwym rozwiązaniem jest również instalacja anteny na balkonie i odbiór z odbicia od budynków przy ulicy Wodnej.

Kraków, ul. Długa
Nadajnik z wersja programową TVP Kielce, emituje sygnał na kanale 47. Emisja prowadzona jest również z RTON Kraków/ Chorągwica. Natomiast program z wersja regionalną TVP Kraków, emitowany jest na kanale 50. Nadajnik ten jest większej mocy i być może ( jeżeli zastosowano wzmacniacz antenowy) sygnał jest przyczyna przesterowania odbiornika. Proponujemy zastosować antenę bez wzmacniacza oraz ponowne przestrojenie odbiornika w trybie ręcznym na kanały 23, 25, 50. Jednak gdyby powtórne zaprogramowanie, nie rozwiązałoby problemu, proszę z poziomu menu odbiornika powrócić do ustawienia fabrycznego i ponowne zaprogramowanie.

Kalwaria, Lanckorona
Na tym terenie, najlepszy odbiór z trzech multipleksów, otrzymamy z kierunku nadajników Kraków/ Chorągwica. O planowanych akcjach konserwacyjnych wykonywanych przez operatora, informujemy na naszych stronach internetowych. Wpływ na odbiór, ma również pogoda, zwłaszcza na obszarach o mniejszym natężeniu pola elektromagnetycznego oraz zakłócenia z innych źródeł, które potęgują się przy instalacjach z wykorzystaniem wzmacniaczy antenowych i anten szerokopasmowych. Prawidłowy odbiór w okolicach stacji, zapewnić powinna antena kierunkowa, wieloelementowa.

Proszowice
Brak odbioru MUX 2 i MUX 3 może być związany z odbiornikiem TV (lub dekoderem zewnętrznym), w tym czasie nie było przerw w nadawaniu na tych multipleksach. Proszę powtórnie zaprogramować odbiornik.

Kościejów
Ze względu na występujące zakłócenia, polecamy stosowanie systemów antenowych bez wzmacniaczy antenowych i ewentualne wykorzystanie anten o bardziej wąskiej charakterystyce i większym wzmocnieniu własnym ( większa ilość elementów ). Na tym obszarze, można odebrać sygnały z nadajnika Kraków/ Chorągwica (najlepszy sygnał), z nadajnika Tarnów/g. Św. Marcina (słaby sygnał) – oba nadajniki pracują na kanale 50(MUX 3). Proponujemy również lekkie odchylenie od kierunku, kierując się najmniejszymi wahaniami poziomu sygnału.

Zakliczyn
Problem z zakłóceniami odbioru programów telewizyjnych, najlepiej zgłosić do Delegatury Urzędu Kontroli Elektronicznej w Krakowie. Natomiast doświetlenie z obiektu Gromnik realizowane jest tylko dla MUX 3 na kanale 50 i nie powinno to mieć wpływu na pozostałe multipleksy emitowane z nadajnika Kraków/ Chorągwica. Z opisu wynika, że zakłócenia występują również na multipleksach MUX1, MUX2. W większości przypadków, przyczyną tego typu zakłóceń jest stosowanie wzmacniacza antenowego i najlepszym rozwiązaniem pozostaje korzystanie z wieloelementowych anten kierunkowych o dużym zysku własnym bez wzmacniacza i wysokiej jakości kabla antenowego o małych stratach, zwłaszcza dla wysokich częstotliwości (kanał 50).

Sułoszowa
Na tym terenie, konieczne jest korzystanie z anteny kierunkowej, wieloelementowej. Jeżeli pozostałe programy z multipleksów tj. MUX 1 i MUX 2 są odbierane bez zakłóceń, a sprawa dotyczy wyłącznie MUX 3 (kierunek Kraków/Chorągwica – kanał 50), ze względu na wyższą częstotliwość nadawania, proponujemy sprawdzenie , przy antenie (najlepiej przez wymianę ) wzmacniacza antenowego – jeżeli jest zainstalowany lub symetryzatora antenowego (najlepiej z filtrem na częstotliwości nadajników sieci komórkowych), które to elementy mogą, nieprawidłowo pracować na wyższych kanałach. Jeżeli warunki terenowe pozwolą, można ewentualnie spróbować odebrać sygnał z nadajnika Katowice/Kosztowy na kanale 34. Jeżeli warunki terenowe pozwolą, spróbować można odebrać sygnał multipleksu z nadajnika Katowice/Kosztowy na kanale 34.