Pytania w sprawie odbioru programu telewizyjnego należy kierować na adres dvbt.malopolska@tvp.pl Poniżej publikujemy odpowiedzi.

Emisja programu TVP3 Kraków
Program TVP3 Kraków obecny jest na multipleksie MUX-3. Emisja odbywa się z nadajników: Kraków - Chorągwica (kanał 50, moc 100 kW ERP), Kraków - Chorągwica (kanał 47, moc 35 kW, wersja regionalna, Kielce), Kraków - Krzemionki (kanał 50, moc 2,9 kW ERP), Tarnów - góra św. Marcina (kanał 50, moc 50 kW ERP), Szczawnica - góra Przehyba (kanał 34, moc 22 kW ERP), Gorlice - Maślana Góra (kanał 34, moc 4,5 kW ERP), Rabka - Luboń Wielki (kanał 34, moc 9,8 kW ERP), Zakopane - Gubałówka (kanał 34, moc 20 kW ERP), Krynica - Jaworzyna (kanał 34, moc 2 kW ERP), Szczawnica - góra Jarmuta (kanał 34, moc 1 kW ERP), Międzybrodzie - góra Żar (kanał 34, moc 3,5 kW ERP), Katowice - Kosztowy (kanał 34, moc 5 kW ERP) oraz 32 stacji doświetlających.

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej
Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest odbiornik telewizyjny dostosowany do obsługi sygnału wizji w systemie MPEG-4 (H.264/AVC) oraz obsługi sygnału dźwięku monofonicznego, stereofonicznego, dookólnego 5.1. lub dekoder zewnętrzny dla starszych odbiorników. Dla uzyskania niezakłóconego odbioru, zwłaszcza w większej odległości od nadajnika należy stosować anteny zewnętrzne wieloelementowe.

Transmisja internetowa
Innym sposobem odbioru programu regionalnego TVP3 Kraków (jak również programów z innych regionów) jest transmisja internetowa za pomocą aplikacji TVP Stream na urządzeniach z systemami Android, Windows Mobile, iOS, oraz na stronie internetowej http://tvpstream.tvp.pl

Telewizja hybrydowa HbbTV
Telewizja hybrydowa HbbTV, to nowy sposób przekazywania treści multimedialnych do odbiornika telewizyjnego ze specjalnym oprogramowaniem, podłączonego do Internetu. Telewizja Polska wdrożyła Platformę Hybrydową z wieloma aplikacjami telewizyjnymi. Serwis HbbTV dostępny jest na wszystkich kanałach telewizji publicznej w MUX 3 oraz w MUX 1 (program TVP ABC)i w kilku kanałach komercyjnych. Aplikacje telewizji publicznej to m.in. EPG, VOD, RSO, aplikacje informacyjne, reklamowe, pogoda, informacje sportowe, aplikacje uruchamiane okazjonalnie. Na szczególną uwagę zasługuje aplikacja RSO – Regionalny System Ostrzegania, którego zadaniem podstawowym jest przesyłanie informacji o sytuacjach nadzwyczajnych ( np. klęskach żywiołowych, lokalnych zagrożeniach ) i sposobach postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz komunikaty w kategoriach meteorologicznych, hydrologicznych, drogowych. Do odbioru tej platformy konieczny jest odbiornik telewizyjny przystosowany do odbioru HbbTV lub dekoder zewnętrzny STB, również przystosowany do tego systemu. W menu odbiorników należy wyszukać w podstawowych ustawieniach, funkcję załączenia HbbTV i odpowiednio skonfigurować dostęp do Internetu w ustawieniach sieciowych. O poprawnych ustawieniach świadczyć będzie wyświetlana na ekranie telewizora belka z napisem „Platforma hybrydowa" z czerwoną kropką pojawiającą się przy zmianie kanału, lub za pomocą czerwonego przycisku na pilocie odbiornika.

Audiodeskrypcja i napisy dla niesłyszących
Pozycje programowe przystosowane do odbioru przez osoby z niepełnosprawnością słuchu, oznaczone są specjalnym symbolem. W zależności od emitowanego programu, odbiór możliwy po wybraniu strony 777 teletekstu lub po uaktywnieniu odpowiedniego przycisku pilota telewizora lub dekodera zewnętrznego.
Natomiast audiodeskrypcja umożliwia osobom z niepełnosprawnością wzroku korzystania z odbioru niektórych programów, przez ustawienie odpowiedniej ścieżki dźwiękowej za pomocą pilota telewizora lub dekodera zewnętrznego (np. wybór przyciskiem „Audio”).

Kalwaria, Lanckorona
Na tym terenie, najlepszy odbiór z trzech multipleksów, otrzymamy z kierunku nadajników Kraków/ Chorągwica. O planowanych akcjach konserwacyjnych wykonywanych przez operatora, informujemy na naszych stronach internetowych. Wpływ na odbiór, ma również pogoda, zwłaszcza na obszarach o mniejszym natężeniu pola elektromagnetycznego oraz zakłócenia z innych źródeł, które potęgują się przy instalacjach z wykorzystaniem wzmacniaczy antenowych i anten szerokopasmowych. Prawidłowy odbiór w okolicach stacji, zapewnić powinna antena kierunkowa, wieloelementowa.

Zakliczyn
Problem z zakłóceniami odbioru programów telewizyjnych, najlepiej zgłosić do Delegatury Urzędu Kontroli Elektronicznej w Krakowie. Natomiast doświetlenie z obiektu Gromnik realizowane jest tylko dla MUX 3 na kanale 50 i nie powinno to mieć wpływu na pozostałe multipleksy emitowane z nadajnika Kraków/ Chorągwica. Z opisu wynika, że zakłócenia występują również na multipleksach MUX1, MUX2. W większości przypadków, przyczyną tego typu zakłóceń jest stosowanie wzmacniacza antenowego i najlepszym rozwiązaniem pozostaje korzystanie z wieloelementowych anten kierunkowych o dużym zysku własnym bez wzmacniacza i wysokiej jakości kabla antenowego o małych stratach, zwłaszcza dla wysokich częstotliwości ( kanał 50 ).

Odbiór kanałów na Eutelsat HOTBIRD przez dekoder HD 8800. Parametry kanałów TVP.

1) Kanały FTA ( niekodowane):

TVP Polonia
Satelita Hotbird 13D; nr transportera-133; modulacja –DVBS/QPSK; kompresja – MPEG2; częstotliwość 11 179MHz; polaryzacja pozioma H; przepływność – 27 500; FEC- ¾; ONID- 318; TSID- 13 300; SID- 4 907;

TVP Info
Satelita Hotbird 13C; nr transpondera- 15; częstotliwość – 11 488 MHz; FEC- 5/6; ONID- 318; TSID- 1500; SID – 5110; pozostałe – j.w

2) Kanały kodowane ( Conax ):

TVP Kultura
Satelita Hotbird 13C; nr transpondera- 15; częstotliwość -11 488 MHz; przepływność- 27 500; FEC- 5/6; polaryzacja – pozioma H; ONID- 318; TSID- 1 500; SID- 5113

TVP Historia
Satelita Hotbird 13D; nr transpondera -116; częstotliwość- 10 834 MHz; polaryzacja- pionowaV; przepływność- 27 500; FEC- ¾; ONID- 318; TSID- 1500; SID- 3524

Korzystając z czytnika kart CI i modułów operatorów platform cyfrowych , możliwy jest oczywiście również odbiór polskich stacji komercyjnych.

Wybór anteny do odbioru DVB-T
Najlepsze efekty można uzyskać przy zastosowaniu anteny kierunkowej, wieloelementowej o dużym zysku własnym, bez wzmacniacza. Anteny te mają charakterystykę o wąskiej wiązce odbioru, co jest szczególnie ważne w przypadku możliwości odbioru z dwóch źródeł ( sieci jednoczęstotliwościowe SFN). Możliwy jest również, wybór anteny kierunkowej ze wzmacniaczem, która posiada automatyczną regulację wzmocnienia i przy wyłączeniu zasilania systemu antenowego, nie powoduje stłumienia sygnału.

Odbiór TVP Sport
W Krakowie odbiór TVP Sport, możliwy jest z satelitarnych platform cyfrowych oraz znajduje się również w ofercie sieci kablowych, natomiast nie jest obecny w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

Kraków, ul. Kwartowa 3A
Prawdopodobnie w budynku przy ul. Kwartowej 3A, zainstalowany jest system anteny zbiorczej lub telewizji kablowej i brak programów TVP z MUX 3, spowodowany może być uszkodzeniem w tym systemie. Należy zgłosić problem w administracji budynku lub u operatora telewizji kablowej. W przypadku anteny indywidualnej, zwłaszcza anteny siatkowej ze wzmacniaczem, uszkodzeniu mógł ulec wzmacniacz antenowy.

Kraków, ul. Krzywda 19a
Antena pokojowa, prawdopodobnie odbiera sygnał z nadajnika SLR Krzemionki, który emituje wyłącznie multipleks MUX 3 z programami telewizji publicznej. Natomiast odbiór sygnałów multipleksów MUX 1 i MUX 2 z programami telewizji komercyjnych ( wyjątek TVP ABC ), które emitowane są z nadajników RTCN Kraków/ Chorągwica, utrudniony jest z powodu usytuowania budynku Krzywda 19b. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie anteny na dachu budynku. Wybór anteny w tym przypadku nie jest krytyczny, należy jednak unikać anten siatkowych ze wzmacniaczami, które mogą być źródłem zakłóceń. Może być zastosowana antena typu Yagi z symetryzatorem antenowym, o niezbyt dużym współczynniku wzmocnienia własnego. Jednak prawdopodobnie budynek posiada system anteny zbiorczej i instalacja indywidualnej anteny na dachu jest niemożliwa. W takim przypadku proszę zwrócić się do administratora budynku. Możliwym rozwiązaniem jest również instalacja anteny na balkonie i odbiór z odbicia od budynków przy ulicy Wodnej.

Kraków, ul. Długa
Nadajnik z wersja programową TVP Kielce, emituje sygnał na kanale 47. Emisja prowadzona jest również z RTON Kraków/ Chorągwica. Natomiast program z wersja regionalną TVP Kraków, emitowany jest na kanale 50. Nadajnik ten jest większej mocy i być może ( jeżeli zastosowano wzmacniacz antenowy) sygnał jest przyczyna przesterowania odbiornika. Proponujemy zastosować antenę bez wzmacniacza oraz ponowne przestrojenie odbiornika w trybie ręcznym na kanały 23, 25, 50. Jednak gdyby powtórne zaprogramowanie, nie rozwiązałoby problemu, proszę z poziomu menu odbiornika powrócić do ustawienia fabrycznego i ponowne zaprogramowanie.

Proszowice
Brak odbioru MUX 2 i MUX 3 może być związany z odbiornikiem TV (lub dekoderem zewnętrznym), w tym czasie nie było przerw w nadawaniu na tych multipleksach. Proszę powtórnie zaprogramować odbiornik.

Kościejów, gmina Racławice
Ze względu na występujące zakłócenia, polecamy stosowanie systemów antenowych bez wzmacniaczy antenowych i ewentualne wykorzystanie anten o bardziej wąskiej charakterystyce i większym wzmocnieniu własnym ( większa ilość elementów ). Na tym obszarze, można odebrać sygnały z nadajnika Kraków/ Chorągwica (najlepszy sygnał), z nadajnika Tarnów/g. Św.Marcina (słaby sygnał) – oba nadajniki pracują na kanale 50(MUX 3). Proponujemy również lekkie odchylenie od kierunku, kierując się najmniejszymi wahaniami poziomu sygnału.

Sułoszowa
Na tym terenie, konieczne jest korzystanie z anteny kierunkowej, wieloelementowej. Jeżeli pozostałe programy z multipleksów tj. MUX 1 i MUX 2 są odbierane bez zakłóceń, a sprawa dotyczy wyłącznie MUX 3 (kierunek Kraków/Chorągwica – kanał 50), ze względu na wyższą częstotliwość nadawania, proponujemy sprawdzenie , przy antenie (najlepiej przez wymianę ) wzmacniacza antenowego – jeżeli jest zainstalowany lub symetryzatora antenowego (najlepiej z filtrem na częstotliwości nadajników sieci komórkowych), które to elementy mogą, nieprawidłowo pracować na wyższych kanałach. Jeżeli warunki terenowe pozwolą, można ewentualnie spróbować odebrać sygnał z nadajnika Katowice/Kosztowy na kanale 34. Jeżeli warunki terenowe pozwolą, spróbować można odebrać sygnał multipleksu z nadajnika Katowice/Kosztowy na kanale 34.