Grupa Azoty kosztem 320 mln zł uruchomiła nową Wytwórnię Poliamidów II w Zakładach Azotowych w Tarnowie. „Dla polskiego rządu rozwój gospodarczy jest priorytetem. Chcemy, żeby Polska rozwijała się coraz szybciej - powiedziała podczas uroczystości premier Beata Szydło. Dodała, że otarcie nowej instalacji jest ważnym dniem dla Tarnowa i Małopolski.

Wytwórnia Poliamidów II na terenie Grupy Azoty w Tarnowie, fot. PAP/Paweł Topolski Wytwórnia Poliamidów II na terenie Grupy Azoty w Tarnowie, fot. PAP/Paweł Topolski "Dzisiaj mam satysfakcję, że mogę mówić również o tym ambitnym rozwoju gospodarczym tutaj, na ziemi tarnowskiej, w Małopolsce. Bo i dla Tarnowa i dla Małopolski jest to ważny i wielki dzień. Ale jest to wielki dzień dla polskiej gospodarki" - powiedziała w poniedziałek Szydło.

Jak podkreśliła, "dla polskiego rządu rozwój gospodarczy jest priorytetem". "Chcemy, żeby Polska rozwijał się coraz szybciej, żeby nasze ambitne cele gospodarcze przyczyniały się do tego, by każda Polska rodzina miała perspektywę lepszego życia. Taki jest nasz cel i tak to zrealizowaliśmy w planie odpowiedzialnego rozwoju i to się sprawdza" - powiedziała.

Jak mówiła, "chcemy, żeby Polska stawała się państwem, w którym jest produkcja, w którym rozwija się przemysł".

"Mówimy o repolonizacji polskiej gospodarki, mówimy o reindustrializacji. To wszystko dzieje się na naszych oczach. Chcemy, żeby młode pokolenie Polaków, miało szansę właśnie dzięki temu rozwojowi realizować swoje ambicje tutaj, u nas w Polsce. Żeby polskie rodziny mogły żyć spokojnie, bezpiecznie i żeby ich poziom życia był bardzo wysoko. To są cele, które sobie postawiliśmy na początku pracy rządu i konsekwentnie je realizujemy" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Jak zaznaczył prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki, przedsięwzięcie w Tarnowie wpisuje się w program inwestycyjny Azotów, charakteryzuje się wysoką innowacyjnością opartą o najnowocześniejsze światowe technologie, a także pozwala rozwijać kolejne elementy łańcucha produktowego i wzmacnia integrację poszczególnych spółek Grupy, przede wszystkim zakładów w Tarnowie, Puławach i niemieckim Guben, gdzie wytwarzany jest kaprolaktam, który stanowi półprodukt do produkcji poliamidu 6.

„Uruchomienie wytwórni to kolejny dowód, że w Grupie Azoty z żelazną konsekwencją realizujemy naszą strategię rozwoju” - podkreślił prezes. Instalacja o mocy produkcyjnej 80 tysięcy ton poliamidu rocznie pozwoli osiągnąć spółce pozycję znaczącego producenta tego tworzywa w Europie.