Koncerty, spektakle, spotkanie autorskie - znalazły się w programie festiwalu poświęconego twórczości Marka Grechuty, który odbędzie się w dniach 24-29 października w Krakowie. W poniedziałek przypada 11. rocznica śmierci artysty. Grechuta Festival, impreza artystyczna odbywa się od 10 lat w październiku, w rocznicę odejścia Marka Grechuty. Artysta zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie.

Tegoroczny Festiwal potrwa pięć dni. Rozpocznie się we wtorek 24 października spotkaniem z autorami książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty” - Danutą Grechutą i Jakubem Baranem.

W środę 25 października zaplanowano spektakl komediowy „Oberża pod złamanym groszem” w wykonaniu Trupy Komedianty, nawiązujący do tego, że Marek Grechuta zaczynał swoją karierę sceniczną, jako członek Kabaretu Anawa.

W kolejnych dniach młodzi aktorzy i muzycy krakowscy zaśpiewają piosenki artysty w przedstawieniu "Szczęśliwe Piosenki Marka Grechuty", a aktorka i piosenkarka Marta Honzatko przedstawi w Piwnicy pod Baranami premierowy koncert "Nie Dokazuj Miły, Nie Dokazuj - czyli historie miłosne Honzatko". Złożą się na niego jej interpretacje zarówno piosenek Grechuty, jak i Agnieszki Osieckiej, Grzegorza Turnaua, Jana Wołka, Kazika Staszewskiego.

W sobotę 28 października wokół krakowskiego Rynku Głównego przejdzie "Korowód". Poprowadzi go orkiestra reprezentacyjna AGH, która zagra niecodzienne aranżacje utworów patrona festiwalu. W barwnym pochodzie przejdą m.in. krakowscy ułani, rycerstwo oraz artyści Piwnicy pod Baranami.

Na niedzielę 30 października zaplanowano zwieńczenie Grechuta Festivalu, czyli galę finałową „Tu wszystko naprawdę się zaczęło”, która odbędzie się w Sali Audytoryjnej ICE Kraków. Podczas spektaklu muzycznego największe przeboje Marka Grechuty, a także piosenki z własnych repertuarów wykonają m.in. Dawid Ogrodnik, Andrzej Lampert, Maciej Miecznikowski oraz Łukasz Jemioła.