Muzeum Tatrzańskie wzbogaciło swoją kolekcję dzieł sztuki o obraz Leona Wyczółkowskiego „Limba w Tatrach” inspirowany sztuką japońską. Dzieło można oglądać od piątku do 7 stycznia w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy zakopiańskich Krupówkach.

Leon Wyczółkowski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pejzażystów tatrzańskich. Nowo nabyty obraz został namalowany w 1917 r. i przedstawia limbę znad Morskiego Oka na tle górskich szczytów. Obraz wykonany jest techniką akwarelową połączoną z kredką litograficzną.

W 1917 r. Leon Wyczółkowski przebywał w Zakopanem, skąd odbywał wyprawy w Tatry w poszukiwaniu inspiracji. Najczęściej udawała się nad Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Wówczas powstało wiele prac o tematyce tatrzańskiej w różnych, zazwyczaj mieszanych technikach.

Jak wyjaśniła Helena Pitoń z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego, Wyczółkowski inspirował się sztuką japońską i właśnie te wpływy można odnaleźć w nowym nabytku Muzeum Tatrzańskiego. Wyczółkowski był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego japonizmu obok Olgi Bozańskiej, Józefa Pankiewicza, Juliana Fałata czy Stanisława Wyspiańskiego.