Dan Brown – autor powieści „Kod Leonarda da Vinci” i Eric-Emmanuel Schmitt – twórca „Oskara i pani Róży” – to jedni z blisko 100 pisarzy, którzy przyjadą do Krakowa na Festiwal Conrada. Dziewiąta edycja międzynarodowego przeglądu literackiego rozpoczęła się w poniedziałek.

Spotkanie z Danem Brownem odbędzie się w czwartek w kinie Kijów.Centrum (pula wejściówek jest już wyczerpana), a ze Schmittem w sobotę w Pałacu Czeczotki.

Spośród polskich pisarzy z czytelnikami porozmawiają się m.in. Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj, Natalia Fiedorczuk, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk.

„Przez tydzień będziemy świadkami budowania w Krakowie światowej republiki literatury, republiki, w której literatura traktowana jest jako rzecz publiczna, jako res publica, coś co należy do każdego i każdego może zainteresować” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada prof. Michał Paweł Markowski.

Motyw przewodni tegorocznej edycji to "Niepokój". Temat zaczerpnięty został z tomu „Opowieści niepokojące” (Tales of unrest”) Josepha Conrada.

„Wydawało się nam, że ta kategoria dotyczy nas wszystkich, łączy nas wszystkich w Polsce i za granicą. Łączyła także wielu bohaterów Josepha Conrada, z którymi jesteśmy bardzo ściśle związani emocjonalnie, intelektualnie, pisarsko, czytelniczo” - mówił dyrektor artystyczny.

W programie Festiwalu Conrada w Krakowie, oprócz spotkań z pisarzami, znajdą się warsztaty literackie, wystawy, projekcje filmów, specjalne wydarzenia dla dzieci, a także dla osób głuchoniemych – tzw. pasmo antydyskryminacyjne.