Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Beata Szydło i inni politycy partii rządzącej przyjechali w sobotę późnym popołudniem do Krakowa, aby świętować 11 listopada.

W katedrze wawelskiej politycy złożyli kwiaty przy sarkofagach pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz marszałka Józefa Piłsudskiego i wzięli udział we mszy św. w katedrze wawelskiej.

Homilię na Wawelu wygłosił proboszcz parafii archikatedralnej ks. Zdzisław Sochacki. Przywołał on nazwiska wielkich Polaków, których prochy spoczywają w katedrze wawelskiej, m.in.: królową Jadwigę, Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego, Adama Stefana Sapiehę.

Szczególną uwagę zwrócił na postać św. Stanisława ze Szczepanowa, którego określił „ojcem narodu”. „To on sprawił, że my jego naród gromadziliśmy się zawsze tu, na Wawelu” – powiedział proboszcz.

Jak dodał, należy dbać, aby historię poznawały dzieci i młodzież. „Chcemy bogactwo historii zachować, nie tylko dobrze je wspominać, ale i wykorzystać. By mogło być podwaliną tego, czego tak wszyscy pragniemy” – mówił.

Z katedry wawelskiej delegacja Prawa i Sprawiedliwości udała się do hotelu Sheraton, gdzie przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wcześniej prezes PiS złożył kwiaty przy Krzyżu Katyńskim oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Legionistów.

Oprócz prezesa PiS i premier rządu do Krakowa przyjechali marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ministrowie, parlamentarzyści, radni. Do katedry licznie przyszli też mieszkańcy miasta.

Wcześniej politycy uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości w Warszawie.

W Krakowie od rana trwały uroczystości rocznicowe. W programie znalazł się m.in. uroczysty pochód ze wzgórza wawelskiego na Rynek Główny, występy artystyczne. Władze wojewódzkie, samorządowcy, radni złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki. KOD, partie i organizacje stojące w opozycji do rządu mieli odrębny program obchodów – ich główne spotkanie odbyło się na pl. Szczepańskim.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez policję, obchody Święta Niepodległości w Krakowie przebiegły bez incydentów.