Wielkoformatowy, barwny mural poświęcony Stanisławowi Lemowi ozdobił ścianę Galerii Krakowskiej. Autorem pracy jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych Marcin Czaja. Projekt muralu został wyłoniony w konkursie, zorganizowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach przygotowań do obchodów setnej rocznicy urodzin krakowskiego pisarza, futurologa i filozofa, która przypadnie za cztery lata.

Krakowskie Biuro Festiwalowe poinformowało w piątek, że realizacja muralu dała początek szerszemu przedsięwzięciu – „Lem 2021”. Mural na elewacji krakowskiej galerii przyciąga oczy żywymi kolorami. Autor pracy Marcin Czaja zwrócił uwagę, że malowidło może zdawać się „skomplikowane”, z uwagi na liczbę szczegółów, które można w nim dostrzec.

„Jestem jednak przekonany, że widać w nim czytelne odniesienia do twórczości Stanisława Lema, znane choćby z Cyberiady czy Bajek robotów” – powiedział.

Dodał, że w projekcie chciał się odwołać do dorobku Daniela Mroza, który ilustrował pierwsze wydania książek pisarza. „Myślę, że temu rysownikowi, jako jednemu z nielicznych artystów, udało się wniknąć w styl pisarski Stanisława Lema i bardzo dobrze oddać klimat jego prozy w ilustracji” – ocenił Czaja.

Projekt Czai pokonał ponad 60 prac. W nagrodę laureat otrzymał 15 tys. zł.