Uczniowie z Małopolski wypoczywają na feriach zimowych. Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego czuwa policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Policja zapewnia też bezpieczeństwo narciarzy na stokach.

Ważne telefony alarmowe Ważne telefony alarmowe Policja sprawdza m.in. to, czy dzieci są zapięte pasami bezpieczeństwa, czy podróżują w fotelikach, czy bagaże (np. sprzęt narciarski) są przewożone prawidłowo – w sposób niezagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego. Policjanci apelują o używanie elementów odblaskowych, ponieważ zimowe warunki atmosferyczne stanowią utrudnienie zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Funkcjonariusze zachęcają, aby przed wyjazdem skorzystać z aplikacji Regionalny System Ostrzegania, która umożliwia stałe monitorowanie sytuacji na drogach.

W ramach akcji „Bezpieczne ferie” policja i inspektorzy szczególnie kontrolują autokary W ramach akcji „Bezpieczne ferie” policja i inspektorzy szczególnie kontrolują autokary Policja przygotowała wykaz punktów prowadzenia kontroli wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców: malopolska.policja.gov.pl. Szybkie sprawdzenie stanu technicznego autokaru przed podróżą umożliwia również specjalna e-usługa www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Szczegółową procedurę zgłaszania autobusów do kontroli można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie.

Można zgłaszać zastrzeżenia dotyczące wypoczynku w Małopolsce Można zgłaszać zastrzeżenia dotyczące wypoczynku w Małopolsce Dla tych, którzy spędzają zimę na stoku, policja przygotowała specjalną stronę internetową - www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku. Internauci – dzieci i rodzice – znajdą na niej materiały informacyjno-edukacyjne oraz harmonogram działań realizowanych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Logo Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży Logo Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży 5 lutego z inicjatywy małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak powstała Koalicja dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży. Jak mówiła kurator, do tej pory podejmowane przez służby akcje rzadko były oparte na ścisłej współpracy. „Zawarta Koalicja umożliwi nam działania skoordynowane, o charakterze długofalowym, tak aby rodzice byli spokojni o bezpieczeństwo swoich dzieci” – powiedziała i podkreśliła, że w ramach Koalicji kuratorium i służby będą prowadzić m.in. poszerzoną działalność informacyjną i edukacyjną – zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i rodziców.