Polska Agencja Żeglugi Powietrznej dokonuje olbrzymich wysiłków inwestycyjnych; pracujemy na sprzęcie na najwyższym poziomie technologicznym – wskazał szef Ministerstwa Infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości oficjalnego uruchomienia wieży kontroli lotów w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice. „To bez wątpienia najnowsza, najwyższa, najdroższa wieża w Polsce” – powiedział prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Niedziela.

Minister Andrzej Adamczyk zaznaczył, że po zwiedzeniu wieży i zapoznaniu się z jej działalnością i nowoczesną infrastrukturą, jest pod wrażeniem. „Priorytetem jest bezpieczeństwo w ruchu lotniczym, bezpieczeństwo pasażerów, również polskich sił zbrojnych, które korzystają z polskiej przestrzeni powietrznej” – podkreślił minister, zwracając uwagę, że rośnie ruch pasażerski i liczba operacji lotniczych.

Adamczyk wskazał, że oddawane w Polsce nowoczesne instalacje, wspomagające nadzór nad ruchem lotniczym, należy uplasować na najwyższych półkach nie tylko w Polsce i Europie, ale i w świecie.

„Jestem bardzo rad z faktu, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej dokonuje olbrzymich wysiłków inwestycyjnych” – powiedział i ocenił, że setki milionów złotych wydawane w roku przynoszą efekty.

„Ci, którzy zajmują się nadzorem nad ruchem lotniczym w naszym kraju nie mają kompleksów, mogą być dumni i są dumni z tego, że pracujemy na sprzęcie na najwyższym poziomie technologicznym” – powiedział szef resortu infrastruktury i określił Kraków Airport „południową bramą naszego kraju”.

Nowa wieża kontroli lotniska stoi na działce należącej do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) na krakowskim lotnisku, blisko pasa startowego. Wysokość budynku to 45,21 m, a sala operacyjna położona jest na wysokości 38,68 m. Powierzchnia użytkowa wieży wynosi ponad 2,1 tys. m kw. Całkowity koszt inwestycji to 50 mln zł.