Maria Kaczyńska była wspaniałą pierwszą damą, bardzo aktywną i wspaniałą osobą - powiedział prezydent Andrzej Duda do uczestników poniedziałkowego VI Memoriału Marii Kaczyńskiej. Dzięki temu, że jest wspominana, żyje w naszych sercach i pamięci - dodał. Prezydent wręczył nagrody zwycięzcom narciarskiego VI Memoriału Marii Kaczyńskiej w Rabce-Zdroju; dziękował za zaproszenie i wyraził wdzięczność wszystkim zawodnikom za udział w zawodach.

"Rabka to młodość, to życie pani prezydentowej, to po tych górach właśnie biegała w lecie, a w zimie zjeżdżała na nartach, bo była osobą bardzo aktywną, wspaniałą i jestem bardzo wdzięczny, że w ten właśnie sportowy sposób wspominamy ją i że żyje ona w naszych sercach i pamięci, że cały czas jest i że Rabka, dzieci i młodzież, nauczyciele cała społeczność zachowuje ją w pamięci" – dodał Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że miał kiedyś zaszczyt współpracować z Marią Kaczyńską. "Kiedy potrzebowała pomocy ze strony któregoś z ministrów Kancelarii, to mnie się zdarzało, że to właśnie ja byłem tym pomagającym" – wspominał.

W Memoriale Marii Kaczyńskiej rywalizują narciarze w kilku kategoriach: dziecięcej, młodzieżowej, dorosłej, osób z niepełnosprawnością oraz odrębnej kategorii dla polityków.

Po uroczystości wręczenia nagród prezydent udał się pod rabczańskie liceum, gdzie pod tablicą upamiętniającą Marię Kaczyńską złożył kwiaty. Później zaplanowano mszę w kościele pw. Marii Magdaleny w Rabce z udziałem głowy państwa.

Maria Kaczyńska dzieciństwo i młodość spędziła w Rabce-Zdroju. Do uzdrowiska rodzina Mackiewiczów przeprowadziła się z uwagi na dolegliwości sercowo-płucne Marii. Tutaj przyszła Pierwsza Dama uczęszczała do szkoły podstawowej i liceum, gdzie w 1961 r. zdała maturę.