Samorządy z Małopolski dostaną 33 mln zł 190 tys. na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Szef MSWiA Joachim Brudziński w środę wręczył przedstawicielom 18 gmin i 5 powiatów promesy będące gwarancją przekazania funduszy m.in. na remonty dróg i odbudowę mostów. Minister spraw wewnętrznych podkreślił, że pieniądze powinny być wydawane "racjonalnie i gospodarnie".

"Przez wiele lat grosz publiczny z obiegu finansów publicznych wyciekał jak z dziurawego wiadra. W momencie, kiedy za przyczyną pana premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Mariana Banasia zaczęliśmy te dziury zatykać, nagle okazało się, że tych pieniędzy znalazło się w budżecie więcej, między innymi na takie cele, jakie tu za pośrednictwem wojewody i samorządowców realizujemy" – powiedział Brudziński.

Apelował do przedstawicieli samorządów, żeby każdą otrzymaną złotówkę dokładnie oglądali i wydawali racjonalnie. Dodał, że rząd o pół miliarda złotych - z 800 mln zł do 1,3 mld zł - zwiększył pulę środków na drogi lokalne, w przypadku Małopolski będzie to dodatkowo 36 mln zł. "Te dodatkowe środki w pierwszej kolejności mogą być kierowane do tych samorządów, które dotychczas nie mogły o nie występować, bo były zbyt biedne" – powiedział Brudziński.

Joachim Brudziński "aberracyjnym i dalekim od prawdy" nazwał funkcjonujące w niektórych środowiskach przekonanie, że rząd PiS jest sceptyczny wobec współpracy z samorządami. "Jest to jeden z największych fake news" – mówił szef MSWiA.

"Z największą przyjemnością, nie zagłębiając się spod jakich sztandarów partyjnych wywodzą się włodarze danej gminy czy powiatu, podpisywałem te promesy, bo przecież mam świadomość tego, że Polska nie zaczyna się w dużych metropoliach, że zdecydowana większość Polaków swoje pasje, swoje życie wypełnia w tych najpiękniejszych i najbliższych sercu małych ojczyznach" – powiedział Brudziński.

"Tak rozumiemy rolę silnego państwa, żeby w sytuacjach trudnych i kryzysowych stawać ramię w ramię z samorządowcami i rozwiązywać problemy" - podkreślił szef MSWiA.

W małopolskich gminach i powiatach w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych dofinansowanych zostanie 70 zadań: remonty dróg gminnych i powiatowych oraz odbudowy mostów. Największe środki przyznane zostały na odbudowy mostu we wsi Świdnik w pow. limanowskim (4,8 mln zł) oraz mostu na rzece Stradomce w miejscowości Kamyk w gm. Łapanów (4 mln 450 tys. zł.).