"Małopolska moja wolność" – pod takim hasłem będą odbywać się w Małopolsce obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Będą one miały radosny charakter i przypomną wydarzenia i ludzi, którzy budowali niepodległość w Małopolsce – zapowiedział we wtorek marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Wśród planowanych imprez znalazły się m.in. Małopolskie Pikniki Wolności, koncerty w Teatrze im. Słowackiego i Filharmonii Krakowskiej, premiera opery "Manru" I.J. Paderewskiego oraz jednoczesny koncert 100 orkiestr dętych w różnych miejscach Małopolski.

"Tu w Krakowie rozpoczął się marsz ku wolności całej Rzeczpospolitej i my Małopolanie chcemy świętować to na swój specyficzny sposób, radośnie – oczywiście przyłączając się do obchodów ogólnopolskich" – powiedział we wtorek podczas briefingu na temat obchodów marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Poinformował, że w Małopolsce święto odzyskania niepodległości obchodzone będzie pod hasłem "Małopolska moja wolność". "To hasło wskazuje również na to, że chcemy się odwoływać nie tylko do historycznych wydarzeń, nie tylko do Oleandrów i Rady Regencyjnej, ale również do ludzi, którzy tworzyli Małopolskę, tworzyli kulturę, byli Małopolanami. Podziwiajmy tych ludzi i radujmy się, że dzięki nim Polska jest krajem wolnym, że możemy (…) rozwijać się, żyć jako Polacy, budować nasze państwo i nasz dobrobyt" – podkreślił marszałek województwa.

Stąd Zarząd Województwa zwrócił się do organizatorów imprez i wydarzeń jubileuszowych, aby miały one radosny charakter. Zorganizował także konkurs dla organizacji pozarządowych, ażeby również wymyśliły najlepsze ich zdaniem wydarzenia, które będą zgodne z tym pozytywnym stylem obchodów. Przeznaczono na to 400 tys. zł.

Jak poinformował członek zarządu województwa Leszek Zegzda, łącznie w ramach budżetu województwa wydzielono 1,5 mln zł na działania związane z promocją niepodległości Polski. Z tego 400 tys. zł przeznaczono na konkurs dla organizacji pozarządowych, a 1 mln 100 tys. zł przeznaczono na wydarzenia realizowane przez instytucje zarządzane przez województwo.

"Podczas dużych cyklicznych wydarzeń będą odbywały się Małopolskie Pikniki Wolności; w muzeach zostanie zorganizowanych szereg wystaw, przypominających lokalnych bohaterów; chcemy też pokazać rozsiane po całej Małopolsce Sokolnie, w których Towarzystwo Gimnastyczne Sokół przygotowywało ludzi do przyjęcia niepodległości" – zapowiedział Leszek Zegzda. "W Małopolsce Polska nastała o krok wcześniej niż gdzie indziej, my już w październiku byliśmy niepodlegli i to jest główne przesłanie, z jakim idziemy na świętowanie niepodległości w naszym regionie" – podkreślił.

Jak poinformowano podczas briefingu, już w maju odbędą się po raz dwudziesty Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, którym w tym roku towarzyszy hasło "Wolność krzepi". W dwa majowe weekendy (19-20 i 26-27 maja) będzie można zwiedzić 11 zabytków związanych z Małopolską z początku XX w. i poznać szczegóły pracy nad zjednoczeniem ziem po I wojnie światowej i entuzjazm podczas budowania wolnego państwa.

Kulminację obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano na jesień. Jednym z wydarzeń będzie koncert stu orkiestr dętych i zespołów, który będzie odbywał się równolegle na pięciu różnych scenach zlokalizowanych w całym województwie. W ich trakcie Małopolanie będą mogli włączyć się w śpiewanie z wykonawcami.

21 października w Teatrze im. J. Słowackiego odbędzie się "Koncert Wolności", podczas którego mieszkańcy usłyszą utwory cenionych twórców związanych z Małopolską: Zygmunta Koniecznego, Stanisława Radwana, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zarzyckiego, Abla Korzeniowskiego czy Grzegorza Turnaua. Z kolei Opera Krakowska zaprezentuje premierę opery "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego - wybitnego kompozytora, działacza niepodległościowego i premiera. Krakowski Teatr Scena STU zaprezentuje jesienią "Wyzwolenie" St. Wyspiańskiego; zaprezentowane także zostaną filmy dokumentalne, zrealizowane w ramach konkursu Filmoteka Małopolska, na który przekazano 700 tys. zł z budżetu województwa.

Symbolicznym zwieńczeniem jubileuszowych wydarzeń będzie 11 listopada, kiedy to w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert "100 na 100. Muzyczne dekady wolności".