26 kwietnia 1988 r. robotnicy Huty im. Lenina rozpoczęli strajk. Jego uczestników, przebieg i pacyfikację przypomina wystawa otwarta w środę w Muzeum PRL-u. To także opowieść o ludzkiej odwadze, lojalności, solidarności i pomocy - mówi kurator ekspozycji Agata Klimek.

W środę krakowscy radni przyjęli rezolucję, w której wyrazili uznanie i wdzięczność robotnikom Nowej Huty oraz osobom i instytucjom wspomagającym krakowską Wiosnę Solidarności 1988 r. za "odwagę, wytrwałość i mądrość we wspólnym marszu do obranego celu".

Na wystawie w Muzeum PRL-u prezentowane są zdjęcia wykonane w trakcie jednego z najważniejszych robotniczych protestów w historii Nowej Huty. Podczas wernisażu wyświetlono film, w którym tamte chwile wspominali uczestnicy strajku.

Zwiedzający zobaczą na wystawie m.in. fragment urządzenia z Walcowni Zgniatacz - wydziału huty, na którym strajk się rozpoczął. Hala ta została już rozebrana, a w miejscu, gdzie rozgrywały się historyczne wydarzenia rośnie trawa.

Z IPN pochodzi autentyczna tablica z napisem "Strajk!", a ze zbiorów Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego transparenty. Jeden z nich z hasłem "Uwolnić strajkujących robotników" był niesiony w maju 1988 r. podczas procesji w święto św. Stanisława.

Twórcy wystawy zaaranżowali kantorek Komitetu Strajkowego w Walcowni Zgniatacz. Wśród pokazywanych eksponatów jest m.in. ornat ks. Kazimierza Jancarza – legendarnego nowohuckiego duszpasterza robotników, który podczas strajku przedostał się na teren huty w karetce pogotowia. Później hutników wspierał duchowo ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Są także: strój galowy hutnika, powielacz białkowy i maszyna offsetowa używane przez podziemnych drukarzy. Z kolekcji Macieja Macha pochodzi zeszyt, który prowadził on już po stłumieniu protestu w więzieniu na Montelupich. Zapisał w nim m.in. kalendarium strajku oraz "Balladę" o jego pacyfikacji.

Zwiedzający mogą posłuchać fragmentów audycji o strajku nadanych w Radiu Wolna Europa i obejrzeć 18-minutowy film ze wspomnieniami sześciu uczestników wydarzeń sprzed 30 lat.

Protest w Hucie im. Lenina rozpoczął się 26 kwietnia 1988 r. Jego inicjatorem był Andrzej Szewczuwianiec, z którego inicjatywy została zatrzymana suwnica na Wydziale Zgniatacza. Potem do strajkujących dołączyli pracownicy kolejnych wydziałów i zakładów Kombinatu Metalurgicznego.

Hutnicy żądali m.in. wyższych pensji i podwyższenia stawek zaszeregowania, co zrekompensowałoby podwyżki cen wprowadzone przez władze w lutym 1988.