Pod hasłem „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości” w Archidiecezji Krakowskiej odbędą się obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Ich inauguracja nastąpi w piątek w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, a kulminacja w październiku.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie w piątek o godz. 17 przewodniczył w sanktuarium mszy św. z okazji 98. urodzin papieża Polaka. Po niej wręczone zostaną nagrody laureatom Międzynarodowego Konkursu Literackiego "Św. Jan Paweł II apostoł miłosierdzia – patron rodziny", wyłonionych przez jury pod przewodnictwem poety Ernesta Brylla.

Tego samego dnia rano mszę św. w Kaplicy Kapłańskiej sanktuarium odprawi wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz.

Urodziny swojego patrona świętować będzie także młodzież z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która w piątkowy wieczór wyruszy sprzed bazyliki św. Floriana i przez Rynek Główny dotrze pod Okno Papieskie na Franciszkańskiej 3.

Główne uroczystości jubileuszu 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II planowane są w październiku. Hasło obchodów "Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości" zostało zaczerpnięte z homilii Jana Pawła II, wygłoszonej na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.