W ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie nastąpi w piątek inauguracja XV Nocy Muzeów. Pod Wawelem nocne święto muzeów odbywa się dzień wcześniej niż w całym kraju po to, aby zainteresowani mieli szansę uczestniczyć w Nocy Muzeów także w innych miastach.

„To nasz ukłon w stronę krakowian, którzy chcieliby zwiedzić muzea poza Krakowem, w innych miastach, w sobotę” – powiedział na konferencji prasowej w środę odpowiedzialny za kulturę zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Jak poinformował, w tym roku w wydarzeniu udział wezmą 24 muzea wraz z ich oddziałami - w sumie będzie to ok. 50 instytucji muzealnych. XV Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem „Muzea w niepodległej Rzeczypospolitej”.

Do wszystkich muzeów wstęp będzie bezpłatny, ale w wybranych będą obowiązywały rezerwacje.

Biletem wstępu, jak co roku, jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w cenie 1 zł, która upoważnia mieszkańców Krakowa, a także licznie przybywających specjalnie na tę noc turystów do nieograniczonego wstępu do placówek muzealnych. Moneta oraz symboliczny bilet wstępu będą do pobrania w każdym muzeum biorącym udział w wydarzeniu.

Inauguracja krakowskiej Nocy Muzeów nastąpi w ogrodach Muzeum Archeologicznego. „Po raz drugi Noc Muzeów będziemy otwierać w naszej instytucji, a powód jest szczególny. 160 lat temu w Muzeum Archeologicznym otwarto pierwszą wystawę w Krakowie i jedną z pierwszych w Polsce. To była wystawa starożytności krajowych. Przez cztery miesiące zgromadziła w małym Krakowie 16 tys. osób” – powiedział dyrektor Muzeum Archeologicznego Jacek Górski.

W programie XV edycji nie zabraknie nowości, będzie możliwość zwiedzenia dwóch nowych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Thesaurus Cracoviensis oraz Muzeum Podgórza z wystawami: stałą „Miasto pod kopcem Kraka”, czasową „Wizja lokalna. Podgórze w oczach fotografów”.