W tym roku, wystawa będzie wyjątkowa ponieważ zaprezentowane będzie aż osiem nazwisk, wybitnych Polskich artystów obecnie prezentujących na wystawie pod jednym zbiorczym tytułem: Grupa Projekt o Nieznanym Tytule

Galeria Dystans, ul. Św. Krzyża 14, 31-028 Kraków

Corocznie Galeria Dystans przy okazji swoich urodzin organizuje wyjątkową wystawę dla mieszkańców Krakowa i wszystkich zainteresowanych obecną sztuką w Polsce.

PROJEKT O NIEZNANYM TYTULE
To kuratorski zamysł malarki Aguli Swobody, która zaprosiła do projektu dojrzałych malarzy, facetów
- obserwatorów życia po czterdziestce. Zainteresowała ją nie tylko ich twórczość, lecz również to tzw. życie codzienne - doświadczanie pustki, pełni i duchowości. Ich sposób postrzegania rzeczywistości. To, że pozornie silni faceci codziennie wchodzą (z wyboru!) w sferę swojej wrażliwości - miejsce bardzo miękkie, gdzie zaczyna się proces twórczy. Relacja która zawiązała się pomiędzy malarzami, a kuratorką w sposób naturalny poszerzyła jego formę we wspólnym, malarskim dialogu.
Grupę Projekt o Nieznanym Tytule tworzą: ROBERT BUBEL, KACPER DUDEK, KRZYSZTOF GRUSE, JAROSŁAW MODZELEWSKI, WOJCIECH PIETRASZ, ARTUR PRZEBINDOWSKI, ARTUR TROJANOWSKI, AGULA SWOBODA.

O MALARZACH I MALARCE…
Malowane przez Roberta Bubla obrazy zatrzymują w kadrze wrażenia i skrawki codzienności zaczerpnięte z prywatnego życia. Jego malarska codzienność zyskuje często taki stopień uogólnienia, że staje się naszą. Ogromne płótna Kacpra Dudka to prywatne laboratorium materii, z której stwarza swój świat. Palące słońca, pędzące chmury, burze i czarne dziury w odległym kosmosie – na to wszystko nakłada na matematyczne rysunki geometrycznych figurę. Twórczość Krzysztofa Gruse, chyba najlepiej oddaje jego własny wierszyk z roku 2007: maluję obrazek za obrazkiem prawie z zamkniętymi oczyma maluje różnie żeby było lepiej widać iż prawie nie maluję. Krzysztof jest autorem wydanej w roku 2000 w klubie Mózg w Bydgoszczy broszury pt. Wstęp do teorii średniości, w której to zajmuje go poszukiwanie duchowości w tzw. rzeczach średnich. Jarosław Modzelewski jest również malarzem codzienności, w której dzieją się te rzeczy najważniejsze. Za każdym razem ujmuje temat w sposób umowny, uproszczony, nie przekraczając jednak granicy realizmu. W jego obrazach ludzie nawet w grupie wydają się samotni i bezbronni wobec przemijającego czasu i historii. Melancholijne obrazy Wojtka Pietrasza przepełniają migrujące postaci i zwierzęta, błądzące po pustych polach i łąkach.
Od zawsze pociągało go grzebanie w ziemi, jej zapach, konsystencja, dotyk. Małe akwarium stojące na parape­cie w mieszkaniu Wojtka, wypełnione jest ziemią, roślinami i żywymi mieszkańcami. Artur Przebindowski maluje wierzchnią warstwę miasta, gdzie ludzie i wszystkie funkcje życiowe przykryte są farbą jak skórą.
Miasta te są pretekstem do tworzenia map osobistego świata, niezależnej wspólnoty polis. Artur Trojanowski to wprawny obserwator chwytający na płótnie czas, światło i ruch powietrza. Obrazy Artura przeprowadzają nas przez dziury w czasoprzestrzeni, gdzie na styku zmrużenia powiek powstaje pulsujący kształt. Dokonawszy redukcji kompozycyjnej do form jawiących się bardziej jako aura czy pole energetyczne, artysta eksploruje elementy wewnętrznej podświadomości. Malarstwo Aguli Swobody można nazwać realizmem magicznym. Inspirowane snem, stanowiącym 1/3 naszego życia, czasowe przemieszczenie się do zwierzęcego ciała pozwala na uporządkowanie własnego życia i zapanowania nad rzeczywistością