Członkowie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich upamiętnili ofiary niemieckiego obozu Auschwitz. W przypadającą w czwartek 78. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do tego obozu złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń na terenie byłego obozu.

Lider stowarzyszenia Krzysztof Utkowski powiedział, że jego środowisko od 1998 r. organizowało uroczystości rocznicowe 14 czerwca. „Przypomnieliśmy Polsce o pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, mając nadzieję, że ta data stanie się symbolem wszystkich polskich ofiar. Dziś złożyliśmy wieniec pod Ścianą Straceń i zmówiliśmy modlitwę” – powiedział.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich przez ponad 20 lat organizowało uroczystości upamiętniające rocznicę 14 czerwca 1940 r. Przez wiele lat było jedyną organizacją, która głośno upominała się o pamięć o więźniach z pierwszego transportu do Auschwitz.

Liderzy organizacji przypomnieli zarazem, że to z inicjatywy ich stowarzyszenia Sejm w 2006 r. uchwalił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W czwartek przypada 78. rocznica pierwszej deportacji Polaków. To dzień, w którym zaczął funkcjonować obóz Auschwitz.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich powstało w 1998 r. Skupia byłych więźniów, w tym wielu spośród deportowanych pierwszym transportem, rodziny więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu.