Krakowski wydział Prokuratury Krajowej oskarżył dwóch Polaków o współpracę z międzynarodową grupą hakerską, która wyprowadziła z kont kilkuset osób co najmniej 1,5 mln zł. Członkowie grupy zajmowali się włamaniami na rachunki bankowe i praniem pieniędzy pochodzących z tego procederu.

Na skutek przestępczych działań grupy pokrzywdzonych zostało kilkaset osób – m.in. obywateli Polski, Niemiec, Austrii, Włoch i Portugalii. Z kont pokrzywdzonych, przy użyciu wirusów komputerowych, wyprowadzone zostały środki o równowartość co najmniej 1 miliona 500 tysięcy złotych.

Ustalony w toku śledztwa mechanizm przestępstwa polegał na zainfekowaniu złośliwym oprogramowaniem telefonów komórkowych oraz komputerów wykorzystywanych przez klientów do obsługi bankowości internetowej.

Następnie wyprowadzone z rachunków ofiar środki finansowe transferowane były poprzez przelewy na konta pozyskanych do tego celu osób.

Z kolei osoby te, przy użyciu usług płatności błyskawicznych Western Union, przesyłały pieniądze na rzecz podstawionych odbiorców na Ukrainie.