Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia zdecydował o areszcie dla trzech kobiet zatrzymanych we wtorek przez CBA pod zarzutem przyjmowania łapówek i prezentów za pomoc przy uzyskiwaniu komunalnych mieszkań i lokali w Krakowie - dowiedziała się PAP w czwartek w sądzie.

Wobec czwartej zatrzymanej - urzędniczki Alicji N.K. - Prokuratura Okręgowa w Krakowie nie wniosła o areszt, ale zastosowała poręczenie majątkowe - 20 tys. zł, dozór policji i zakaz opuszczania kraju - wynika z informacji PAP.

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla pośredniczki Magdaleny Z. oraz kierowniczki jednego z referatów zajmujących się lokalami komunalnymi - Bernadety Sz. Miesięczny areszt sąd zastosował wobec dyrektor wydziału mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa Katarzyny I.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie postawiła urzędniczkom zarzuty dotyczące korupcji - sprzedajności urzędniczej, tj. przyjmowania korzyści majątkowych lub osobistych w związku z pełnioną funkcją i za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa. Zarzucono im też przekroczenie uprawnień, płatną protekcję i przekupstwo - informował w środę PAP prok. Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Kobiecie, która miała pośredniczyć w przekazywaniu pieniędzy dla urzędniczek, zarzucono przekupstwo.

Urzędniczki w zamian za mające sięgać w sumie kilkudziesięciu tysięcy złotych łapówki lub prezenty przekazywane przez pośredniczkę, np. perfumy, miały pomagać w uzyskaniu prawa do lokali użytkowych i mieszkalnych w atrakcyjnych miejscach Krakowa, m.in. przy ul. Szewskiej, Karmelickiej czy Mostowej przez konkretne osoby - tłumaczył PAP we wtorek po zatrzymaniu kobiet przez CBA Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

"Do zdarzeń, które są obecnie przedmiotem śledztwa dochodziło w latach 2015-17, a sprawa dotyczy co najmniej kilkunastu nieruchomości: mieszkań, lokali użytkowych i kamienic" - powiedział.

Zarzucane kobietom czyny są zagrożone karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Krakowski magistrat we wtorkowym komunikacie zadeklarował współpracę z organami ścigania. "Wyjaśnienia pracowników urzędu w tej sprawie wyglądają na wiarygodne. Urząd nie dysponuje jednak narzędziami, które posiada prokuratura. W szczególności nie ma możliwości wnikania w relacje pozaurzędowe swoich pracowników. Nie przesądzając o winie czy niewinności pracowników urzędu, podtrzymujemy deklarację ścisłej współpracy z organami ścigania, przekazujemy dokumenty i będziemy czekać na wyniki śledztwa" - napisano w komunikacie podpisanym przez dyrektora Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa Macieja Grzyba.