Modernizacja trasy kolejowej E30 między Katowicami i Krakowem przebiega zgodnie z harmonogramem; zakończy się w 2020 r. - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Po remoncie czas przejazdu pociągów między stolicami województw wyniesie ok. 1 godz.

„Modernizacja trasy kolejowej E30 to jedno z najważniejszych zadań kolejowych w Polsce” - ocenił Adamczyk, który w poniedziałek wizytował budowę. Jak podkreślił, inwestycja, której realizacja notowała kilkuletnie opóźnienia, ma niebagatelne znaczenie zarówno dla ruchu dalekobieżnego, jak i połączeń aglomeracyjnych w ramach aglomeracji krakowskiej i śląskiej.

„Dziś mogliśmy potwierdzić, że wszystkie odcinki i wszystkie kontrakty realizowane są zgodnie z oczekiwaniami i udaje się utrzymać tempo tych prac” - dodał Adamczyk i przypomniał, że prace remontowe wykonywane są przy utrzymaniu ruchu pociągów na tyle, na ile to możliwe.

Według niego po modernizacji czas podróży 77-km odcinkiem trasy E30 między Katowicami i Krakowem, którą obecnie pociągi przemierzają w 2 godz. i 30 minut, skróci się do około 1 godz.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel poinformował, że prace na linii E30 między stolicami Małopolski i woj. śląskiego obecnie koncentrują się w Małopolsce przede wszystkim na odcinku między Krzeszowicami i Trzebinią. Zadanie to notuje kilkuletnie opóźnienie - powinno być gotowe w kwietniu 2014 r.