Mszyce zaatakowały drzewa rosnące wokół krakowskiego Rynku Głównego, m.in. odporne do tej pory na takie czynniki akacje. Zarząd Zieleni Miejskiej w najbliższych dniach planuje przeprowadzić opryski, które osłabią owady.

"Rynek Główny to teren trudny dla wzrostu i rozwoju drzew. Robinia akacjowa jest gatunkiem, który dobrze radzi sobie w warunkach miejskich, w miejscach o dużym nasłonecznieniu i małym dostępie do wody. Tegoroczna wiosna była bardzo sucha i ciepła, co spowodowało, że drzewa są osłabione fizjologicznie, a w konsekwencji mniej odporne na ataki owadów, w tym mszyc. Przy tak zmasowanym ataku, jaki nastąpił w tym roku żadne drzewo bez naszej pomocy samo sobie nie poradzi" – mówił PAP zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Jarosław Tabor.

Środkiem zaradczym mają być zaplanowane w najbliższych dniach opryski drzew olejkiem pomarańczowym z dodatkiem nawozu, co osłabi populację mszyc nie wpływając istotnie na inne większe owady np. biedronki.

"Substancja ta jest środkiem biologicznym, a nie chemicznym. Jest bezpieczna dla roślin i ludzi" – zapewnia Tabor.

Problem dotyczy ok. 40 akacji rosnących na Rynku Głównym. Drzewa będą opryskiwane z podnośników. Zabiegi te będą wykonywane od 12 do 18 lipca rano, zanim na Rynku Głównym zacznie się duży ruch – mieszkańców i turystów.

Drzewa na Rynku Głównym zostały całkowicie opanowane przez dwa gatunki mszyc: aphis craccivora, która ma ciemne ubarwienie i preferuje najmłodsze pędy oraz aphis robiniae - zieloną i żerującą na dojrzałych liściach. Ta druga była dotychczas notowana w Polsce tylko dwukrotnie, w centralnej i zachodniej części kraju. Naturalnym wrogiem mszyc są biedronki.