Centrum ortopedyczne w Termanin w Syrii przyjmie do końca roku 300 kobiet i dzieci – poinformował w środę w Krakowie lekarz Mansour Alatrash, który koordynuje projekty Polskiej Misji Medycznej w tym kraju. Prawie 2 mln zł przekazał na centrum polski rząd.

Centrum ortopedyczne w Termanin w Syrii działa od kwietnia dzięki staraniom Polaków. Do ośrodka trafiają kobiety i dzieci, które potrzebują protez nóg i rąk. W kulturze islamskiej kobiety i dzieci otrzymują pomoc po mężczyznach.

"Do końca roku przyjmiemy 300 kobiet i dzieci" – powiedział Mansour Alatrash, który koordynuje projekty Polskiej Misji Medycznej na terenie objętym wojną. Syryjski lekarz był gościem środowej konferencji prasowej w Krakowie. Przebywa w Polsce z wizytą studyjną w szpitalach ortopedycznych.

Jak poinformował, od kwietnia w szpitalu w Termanin wykonano 57 protez, zarejestrowanych jest 168 pacjentów. Mansour Alatrash podkreślił, że najwięcej problemów sprawia transport pacjentów z odległych zakątków. "Udaje się to dzięki zaprzyjaźnionym organizacjom" – wyjaśnił.

Prawie 2 mln zł na centrum w Termanin zapewnił Departament Pomocy Humanitarnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pieniądze, przekazane organizacji partnerskiej Balsam Medical za pośrednictwem Polskiej Misji Medycznej, umożliwiły zaopatrzenie placówki w materiały do produkcji protez, sprzęt medyczny, a także zatrudnienie lekarzy protetyków i fizjoterapeutów.

"Jesteśmy dumni, że Polska Misja Medyczna robi ten projekt za fundusze publiczne. To ważne, że Polska jako kraj pomagający uchodźcom jest obecna w okupowanej Syrii z tak niezbędną specjalistyczną pomocą medyczną" – powiedziała na konferencji prasowej koordynatorka pomocy dla Syrii w Polskiej Misji Medycznej Małgorzata Olasińska-Chart.

Wskazała, że pomoc medyczna w Syrii jest niezwykle trudna i mało organizacji niesie ją na miejscu, ponieważ trzeba tam mieć wiarygodnego partnera i dysponować odpowiednimi funduszami. Jak dodała, Polska Misja Medyczna jest jedyną "niekościelną" organizacją pozarządową, która dzięki funduszom publicznym niesie pomoc medyczną w "opozycyjnej" Syrii.