Wojewoda małopolski Piotr Ćwik powiedział w czwartek w Harklowej koło Nowego Targu, że sytuacja powodziowa jest poważna, ale stabilna. Zapewnił, że są środki finansowe na wypłatę zapomóg doraźnych dla mieszkańców dotkniętych żywiołem.

"Sytuacja jest poważna, ale stabilna. Mamy do czynienia z wylewaniem lokalnych cieków wodnych i te sytuacje są zawsze bardzo nieprzewidywalne" – powiedział dziennikarzom wojewoda małopolski.

"Jesteśmy na etapie oceniania i analizowania strat, które powstały, ale też mamy świadomość tego, że przed nami prognozowane są dalsze duże opady. W związku z tym musimy mieć świadomość, że ta trudna sytuacja może się spotęgować" – zauważył Piotr Ćwik. Wojewoda zapewnił o stałym kontakcie z premierem i ministrem spraw wewnętrznych, którym przekazuje informacje na temat sytuacji na terenie województwa małopolskiego.

Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej w Krakowie nadbryg. Stanisław Nowak powiedział, że w ciągu ostatniej doby, do godzin południowych w czwartek, małopolscy strażacy w związku z intensywnymi opadami byli wzywani 560 razy.

"Nasze działania to głównie wypompowywanie wody z zalanych budynków, udrażnianie mostów i przepustów. Chcę też uspokoić młodzież, bo wszystkie obozy harcerskie są przez nas monitorowane. W niektórych sytuacjach organizatorzy zdecydowali się skrócić te obozy, w innych sytuacjach rodzice decydują się na odbieranie swoich dzieci" – relacjonował komendant.

Dodał, że największe szkody w infrastrukturze woda wyrządziła w powiatach limanowskim oraz nowotarskim.

"Obsady strażackie zostały wzmocnione. Wszystkie zgłoszenia są podejmowane w miarę na bieżąco. Nie powinny się pojawić opóźnienia" – dodał.

Wojewoda małopolski wyjaśnił, że zamknięty na noc most tymczasowy w Białym Dunajcu, w ciągu Zakopianki, został rano przywrócony do ruchu po przeprowadzonej próbie obciążeniowej i po stwierdzeniu, że woda na Białym Dunajcu opada, nie stwarzając zagrożenia dla przeprawy. Wojewoda podziękował wszystkim służbom za ofiarną pracę.

Dyrektorka krakowskiego oddziału RZGW Wody Polskie Małgorzata Sikora powiedziała, że sytuacja na zbiornikach wodnych w Małopolsce jest stabilna z tendencją malejącą. Ze zbiornika wodnego Czorsztyn rozpoczęto zrzut wody, który wynosi 470 metrów sześciennych na sekundę.

"Znając perspektywę pogodową na kolejne 48 godzin musimy uwzględnić, że jednak opady będą się intensyfikować i być może podejmiemy decyzję o większym zrzucie wody na zaporze w Niedzicy. W zbiornikach Świnna Poręba i Rożnów sytuacja jest pod kontrolą" – powiedziała Sikora.

Wójt gminy Nowy Targ zwracał uwagę na zbyt rygorystyczne przepisy Natura 2000, którymi objęte są brzegi Dunajca, co uniemożliwia wykonanie wałów przeciwpowodziowych dla miejscowości Harklowa. Wojewoda małopolski zapewnił, że wspólnie z samorządem podejmie działania zmierzające do zmian prawnych, aby umożliwić budowę wału w tym miejscu.

Leżąca nad Dunajcem Harklowa to jedna z podhalańskich wsi dotkniętych przez ulewne deszcze. Przez całą noc w Harklowej pracowało 200 strażaków walcząc z wdzierającą się do wsi wodą.

Powiat Limanowski walczy z powodzią; domy nadal odcięte od świata

Przez intensywne opady deszczu i uszkodzenia dróg, 71 domów w gminie Kamienica w pow. limanowskim zostało odciętych od świata w środę wieczorem. W czwartek sytuacja się nie zmieniła. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w całym powiecie limanowskim, tu woda wyrządziła najwięcej szkód w Małopolsce.

„Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Kamienica, gdzie część dróg jest nieprzejezdnych. Podmyta jest między innymi droga krajowa nr 28 w miejscowości Dobra i droga wojewódzka nr 986 w Lubomierzu koło Mszany Dolnej. Część osiedli w gminie Kamienica jest odcięta od świata z powodu uszkodzenia dróg i mostów. W sumie 71 budynków nie ma połączenia drogowego” - powiedział PAP rzecznik PSP w Limanowej Tomasz Pawlik.

Do godz. 11. limanowscy strażacy interweniowali 180 razy.

Strażacy ewakuowali z podtopionych domów 16 osób w różnych miejscowościach powiatu limanowskiego. Sześć osób strażacy ewakuowali z samochodów, które utknęły na zalanej drodze wojewódzkiej nr między Kamienicą a Szczawą.

Ewakuacja turystów w Krościenku i Dębnie

W Krościenku nad Dunajcem woda zalała miejscowy kemping. Konieczna była ewakuacja stu osób. Również 24 turystów, wypoczywających w domkach letniskowych w Dębnie nad Jeziorem Czorsztyńskim, musiało je opuścić z powodu podtopień – powiedział PAP w czwartek rzecznik nowotarskiej policji Piotr Krygowski.

"Turyści wypoczywający na kempingu nad Dunajcem w Krościenku znaleźli schronienie w innym ośrodku na terenie tej miejscowości. Ewakuowaliśmy też 24 turystów z domków kempingowych w Dębnie przy ujściu Białki do jeziora Czorsztyńskiego. Wszyscy są bezpieczni" – powiedział PAP Krygowski.

Przywrócono ruch na moście w Białym Dunajcu na zakopiance

W czwartek rano przywrócono ruch na tymczasowym moście w Białym Dunajcu w ciągu zakopianki – poinformował rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki.

Z uwagi na wezbrane wody rzeki Biały Dunajec i naniesione na podpory mostu konary, w środę o godz. 21. podjęto decyzje o zamknięciu przeprawy, a policja kierowała ruch samochodowy na objazdy.

Straż Pożarna w powiecie nowotarskim interweniowała blisko 120 razy. W miejscowości Harklowa koło Nowego Targu wody rzeki Dunajec wdarły się do wsi. Strażacy budują tam zapory z worków z piaskiem i wypompowują wodę. Żywioł uszkodził też drogi w gminie Ochotnica.

Wylała również rzeka Białka w miejscowościach Nowa Biała, Krempachy i Białka Tatrzańska. Rzeka zalała także romskie osiedle w miejscowości Czarna Góra, ale strażacy zdołali wypompować wodę i naprawić przerwane wały. Strażacy w powiecie tatrzańskim interweniowali ponad 70 razy.

W związku z zagrożeniem podtopieniami ewakuowano obozy harcerskie w Juszczynie i Witowie. Pogotowia przeciwpowodziowe zostały ogłoszone w gm. Biały Dunajec, Bukowina.

Z uwagi na podtopienia wystąpiły awarie prądu. Łącznie w całej Małopolsce 1260 odbiorców nie ma energii elektrycznej. Największa awaria wystąpiła w gminie Chełmiec k. Nowego Sącza.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenach powiatu limanowskiego i gminy Krościenko nad Dunajcem.