Od piątku do zwiedzenia zapory wodnej w Niedzicy zachęca namalowany na niej olbrzymi obraz, który stwarza iluzję wyrwy w zaporze, przez którą przelewa się wzburzona woda. Malowidło ma 36 metrów długości i siedem i pół metra szerokości; powstawało dwa miesiące.

Autorami iluzjonistycznego malowidła na koronie zapory w Niedzicy są Ryhu Paprocki i Zbigniew Wojkowski z Krakowa. - Dzieło w sposób poetycki pokazuje siłę żywiołu jakim jest woda. Nie jest autentycznym odwzorowaniem rzeczywistości - powiedział Paprocki.

Oglądając malowidło z odpowiedniego miejsca ma się złudzenie jakby w zaporze była ogromna wyrwa. Widz ma wrażenie, jakby z korony zapory wylewała się wzburzona woda w kierunku turbin elektrowni wodnej. Autorzy zapewnili, że turbiny namalowane są w oparciu o rzeczywiste rysunki techniczne urządzeń, dzięki czemu zwiedzający może wyobrazić sobie, jak powstaje energia elektryczna. "Dno" malowidła stanowi zalew, który w rzeczywistości jest położony 56 metrów poniżej korony zapory.

Malowidło ma 36 metrów długości i siedem i pół metra szerokości. Artyści spędzili na koronie zapory dwa miesiące malując dzieło. Jak zapewnili autorzy, do malowania użyli niezwykle trwałych farb, dzięki czemu obraz ma przerwać kilkadziesiąt lat. - Zazwyczaj malarstwo uliczne jest chwilowe, malowane kredą lub nietrwałą farbą. My zastosowaliśmy farby trwałe - podkreślał Paprocki. Według niego obraz na zaporze należy do największych tego typu dzieł na świecie. Największe malowidło uliczne znajduje się w Londynie.

- Na szczęście dziura w zaporze jest tylko primaaprilisowa - powiedział podczas piątkowej uroczystości odsłonięcia malowidła prezes Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica Grzegorz Podlewski.

- Chcieliśmy pokazać, że miejsce, które nie kojarzy się ze sztuką, można zagospodarować właśnie w taki ciekawy sposób - dodał. Ma nadzieję, że malowidło będzie nie tylko atrakcją turystyczną, ale i spełni funkcję edukacyjną. Oglądający będzie mógł bowiem dowiedzieć się, jak funkcjonuje elektrownia wodna.

Uroczystego odsłonięcia malowidła dokonał kierowca rajdowy Leszek Kuzaj.

Budowę zapory wodnej na Dunajcu w Niedzicy rozpoczęto w roku 1975 roku. Budowę zakończono w 1997 roku. Zapora chroni tereny położone w dolinie Dunajca przed powodziami, a zainstalowane tam turbiny wodne dostarczają energię elektryczną.

(PAP,G.M.)