100. rocznicę urodzin b. prezydenta USA Ronalda Reagana uczczono w poniedziałek w Krakowie. To część europejskich obchodów na cześć polityka, który - jak zauważył kard. Stanisław Dziwisz - "przyczynił się do zmian w naszym świecie, naznaczonym podziałami i konfliktami".

W uroczystości zorganizowanej przez Fundację Prezydencką Ronalda Reagana uczestniczyło m.in. dziesięciu amerykańskich kongresmanów, ambasador USA w Polsce Lee Feinstein, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, władze Krakowa i Małopolski, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i rodzice Bogdana Włosika, 20-latka zastrzelonego w 1982 r. podczas demonstracji w Nowej Hucie.

Podczas krakowskich obchodów podkreślano więzi, jakie łączyły byłego prezydenta USA i papieża Jana Pawła II. - Relacja ta oparła się na spójności interesów. Obaj byli nastawieni do komunizmu wrogo, z punktu widzenia polityki i religii, ale uważali, że komunizm należy zwalczać środkami politycznymi. Starali się też zapobiegać rozprzestrzenianiu się komunizmu w Trzecim Świecie i w Europie -
mówił podczas wykładu w Sukiennicach John O'Sullivan, dziennikarz i publicysta, autor książki "Prezydent, Papież, Premier. Oni zmienili świat".

Jak dodał O'Sullivan relacja między Janem Pawłem II a Ronaldem Reaganem oparta była także na wspólnocie moralności, co stało się jasne zwłaszcza w latach 80., gdy obaj reagowali na różne kryzysy. - W liście do Zbigniewa Brzezińskiego Ronald Reagan napisał, że być może religia okaże się być piętą Achillesa komunizmu - powiedział O'Sullivan.

Głównym punktem krakowskich obchodów była msza św. dziękczynna za bł. Jana Pawła II i prezydenta Reagana odprawiona w Bazylice Mariackiej. Metropolita krakowski kard. Dziwisz podkreślił, że Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana połączyła wspólna troska o losy świata.

- Dziś wspominamy dwoje ludzi, którzy przez swoje decyzje wpłynęli w poważnym stopniu na los i kształt współczesnego świata. Każdy z nich miał inny bagaż doświadczeń. Każdy z nich działał w innej sferze. Każdy miał inny zakres odpowiedzialności i inne środki do dyspozycji. A jednak przyświecał im podobny cel i dlatego w wielu sprawach ich drogi były zbieżne -
zauważył kard. Dziwisz.

Hierarcha przypomniał, że kiedy Ronald Reagan był prezydentem USA świat był podzielony na przeciwstawne sobie bloki i żył w strachu przed samounicestwieniem. - Prezydent Reagan podjął skuteczne działania zmierzające do demontażu tego, co nazwał "imperium zła". W tym imperium żyło wiele ludów pozbawionych wolności, a ich historia naznaczona została obłędną ideologią zbudowania świata bez Boga - mówił metropolita krakowski.

Reagan jest honorowym obywatelem Krakowa, jego imieniem nazwano też plac Centralny w Nowej Hucie. W poniedziałek organizatorzy akcji obywatelskiej "Ofensywa wolności" przekazali przedstawicielom Fundacji Prezydenckiej Ronalda Reagana wydanie księgi pamiątkowej dedykowanej amerykańskiemu prezydentowi, do której za pośrednictwem internetu wpisywali się Polacy.

W Europie uroczystości odbędą się w najbliższych dniach także w Pradze, Budapeszcie i Londynie.

(PAP, M.A.)