W Tatrach wiatr wieje w piątek z prędkością do 140 km/h. Wichura zerwała linie energetyczne; prądu nie ma m.in. w części Zakopanego. Dwie osoby są ranne, w tym jedna ciężko. Wiatr uszkodził budynki i samochody.

W Zakopanem przewrócony komin ciężko zranił pracownika hotelu. "Ranny ze zmiażdżoną ręką i urazem kręgosłupa trafił do szpitala, jego stan określono jako ciężki" - powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch. Do szpitala z lekkimi obrażeniami trafiła także nastolatka, na którą na Krupówkach spadł oderwany siłą wiatru element dachu.

Do godz. 20 policja otrzymała również zgłoszenie o czterech zniszczonych samochodach, na które spadły konary drzew.

- Straż pożarna na bieżąco usuwa powalone na drogi konary drzew. Drzewa uszkodziły też dwa budynki -
powiedział   komendant powiatowej straży pożarnej w Zakopanem Andrzej Kowalcze. W sumie strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy.

Wichura uszkodziła linie energetyczne. Problemy z dostawą prądu ma część Zakopanego oraz sąsiednie miejscowości Witów i Kościelisko.

Silny wiatr w górach powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. W taką pogodę turyści powinni zrezygnować z górskich wypraw, nawet do dolin reglowych, gdzie pod naporem wiatru łamią się gałęzie i konary drzew - ostrzegają ratownicy górscy. Halny zazwyczaj zwiastuje zmianę pogody, dlatego górale spodziewają się nadejścia zimy. Śnieg na Podhalu i w Tatrach ma zacząć padać już w weekend.

Halny powstaje na skutek różnic ciśnienia pomiędzy południową a północną stroną grzbietu górskiego. Różnica ciśnień musi być na tyle duża, aby powietrze zalegające po stronie południowej mogło wznosić się i przekroczyć grzbiet górski.

Charakterystycznym zjawiskiem dla halnego jest wał ciemnych chmur, który tworzy się nad górami. Halny powoduje podwyższenie temperatury powietrza; często jest tak silny, że łamie drzewa, zrywa linie energetyczne, a nawet uszkadza budynki.

Gdy wieje halny, pogarsza się stan zdrowia osób ze schorzeniami serca, układu krążenia oraz cierpiących na depresję. (PAP)